Wednesday , 27 June 2018

1 DHJETOR, DITA BOTERORE E HIV/AIDS

1 dhjetor  shënon Ditën Botërore të HIV/AIDS. Në vendin tonë nga kjo sëmundje janë të prekur 1090 përsona. Ndërkohë këtë vit janë rregjistruar 81 raste të reja të personave të infektuar nga HIV/AIDS,  ku 3 raste janë në Shkodër dhe 1 në Malësi të Madhe. Shifrat u bënë publike nga psikologia pranë Drejtorisë Rajonale të Shëndetësisë Shkodër, Manjola Laloshi.

Përsa i përket grupmoshat më të prekura janë 70% e meshkujve shtoi Laloshi.

Laloshi bëri thirrje që personat e prekur nga HIV/AIDS të testohen dhe të kryejnë rregullisht vizitat.

Lexoni dhe kete

INVESTIM I BASHKISE SHKODER NE RRUGEN E OBOTIT

Bashkia Shkodër kryen një tjetër investim në rrugët e njësivë administrative. Rruga e Obotit, me …