Tuesday , 27 October 2020

“REFORMA NE DREJTESI DUHET MIRATUAR TANI”

Reforma nė drejtėsi duhet tė miratohet javėt e ardhshme pasi ēdo gjė ėshtė gati. Apeli ka ardhur nga a pėrfaqėsuesi i delegacionit tė Bashkimit Evropian, Jang Rudolph, gjate njė takimi pėr tė drejtat e romėve nė bashkinė e Shkodres. Sipas pėrfaqėsuesit tė BE- sė,  reforma duhet miratuar brenda kėsaj verė, pasi nė tė kundėrt situata pėr Shqipėrinė do tė vėshtirėsohet edhe mė shume e cila mund tė humbasė disa vite qė komisioni Evropian tė japė edhe rekomandimin e vetė pėr celjen e negociatave pėr Shqipėrinė.

 

“Meqėnėse po flasim pėr 5 prioritet kyce pėr Shqipėrinė me lejoni kėtu qė tė them edhe pak fjalė pėr reformėn nė Drejtėsi, njė reform kjo qė ėshtė tejet e rendėsishme pėrsa I pėrket Shqipėrisė dhe ecjes sė saj pėrpara. Sepse reforma nė drejtėsi dhe zbatimi i saj do tė bėjė qė tė ketė njė klimė mė tė mirė pėr investimet pėr biznesin e huaj edhe atė vendas duke hapur kėshtu me shumė vende pune dhe duke krijuar mė shumė rritje ekonomike. Por pėrvec kėsaj edhe respektim tė tė drejtave pėr tė gjithė. Ėshtė tejet e rėndėsishme dhe thelbėsore, e domosdoshme madje qė Shqipėria ta miratojė Reformėn nė Drejtėsi nė javėt e ardhshme sepse cdo gjė ėshtė gati, Cdo gjė ėshtė nė tryeze, opinioni I komisionit tė Venenezias ėshtė gati si dhe cdo gjė tjetėr. Duke miratuar kėtė reform do tė bėhėt e mundur qė komisioni Evropian tė japė edhe rekomandimin e vetė pėr celjen e negociatave pėr Shqipėrinė.  Unė do tė thosha se nqs nuk arrihet kjo gjė kėtė vit, madje deri nė Verė, atėherė do tė kemi njė situatė mjaft tė vėshtirė kjo pėr arsye se miratimi I reformės ėshtė njė mundėsi qė ekziston tani pasi vitin qė vjen do tė ketė zgjedhje nė Francė dhe Gjermani, Bashkimi Evropian ka njė agjendė shumė tė zėnė qė do tė thotė qė kjo mundėsi ekziston vetėm tani dhe mund tė mos ekzistojė nė njė kohė shumė tė afėrt. Prandaj ėshtė e rėndėsishme qė reforma nė Drejtėsi tė miratohet tani pasi nė rast tė kundėrt nuk do tė humbasim njė vit por disa vite. Prandaj po shpenzojme kaq shume energji pėr kėtė reforme pasi ėshtė shumė e rėndėsishme por kjo nuk do tė thotė tė neglizhojmė cėshtjet e tjera tė cilat janė themelore dhe shumė tė rėndėsishme pėr Shqipėrinė.”- theksoi Rudolph.

 

Reforma nė drejtėsi cilėsohet nga ndėrkombėtarėt si njė pikat kyce pėr rekomandimin e BE- sė pėr antarsimin e Shqipėrisė nė BE.

Lexoni dhe kete

NDALIMI NGA POLICIA, REAGON EDUART NDOCAJ

Pasi u lirua nga komisariati i policisĆ« ku qĆ«ndroi i shoqĆ«ruar pĆ«r rreth 5 orĆ« …