Tuesday , 21 November 2017

ME 24 KORRIK BETOHET PRESIDENTI ILIR META

Kuvendi i Shqipërisë do të mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme në datën 24 korrik në orën 18:00 me rend dite betimin e Presidentit të ri të Republikës. Njoftimi është bërë publik në faqen zyrtare të Kuvendit. “Bazuar në urdhrin nr. 44, datë 3.7.2017 të Kryetarit të Kuvendit z. Ilir Meta, rendi i ditës së seancës plenare është si më poshtë vijon: 1. Betimi i Presidentit të Republikës. (Neni 88, pika 3 të Kushtetutës)”, thuhet në njoftim. Kryetari i Kuvendit në detyrë Ilir Meta ka miratuar urdhrin për mbledhjen e jashtëzakonshme të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë në datë 24 Korrik në orën 18:00.

Pika e vetme në rendin e ditës është betimi i Presidentit të ri të vendit, që është Ilir Meta. Datën 24 korrik për betimin e Presidentit të ri Ilir Meta e dekretoi pak ditë me parë Presidenti në detyrë, Bujar Nishani. Ilir Meta u zgjodh Presidenti i ri Republikës nga Kuvendi në raundin e katërt me 87 vota pro, nga 89 deputetë që morën pjesë në votim në seancën e datës 28 Prill 2017.

Vetëm dy kanë qenë votat kundër zgjedhjes së Ilir Metës President, të përfaqësuesve të partisë LIBRA-s, Ben Blushi dhe Mimoza Hafizi, të cilët pavarësisht se votimi ishte i fshehtë patën paralajmëruar votën kundër Metës.

Lexoni dhe kete

ULQINAKU: BASHKEPUNIMI NGA BASHKIA NUK KA MUNGUAR, PROBLEM QEVERIA

Deputetja e PD- se ne Shkoder Izmira Ulqinaku ka dale ne nje deklarate per shtyp …

Abonohu per lajmet e fundit
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
Abonohu sot per lajmet me te fundit !
×
×
WordPress Popup Plugin