70- VJETORI I MASAKRES SE TIVARIT

Kėshilli Kombėtar i Shqiptarėve nė Malin e Zi organizoi ceremonin perkujtimore nė Tivar tė 70 vjetorit te Masakres se Tivarit. Organizatoret kane vendosur kurora me lule prane nderteses ku u ekzekutuan qindra shqiptare. Nė kėtė ceremoni pėrkujtimore morėn pjesė :anėtarėt e Kėshilli Kombėtar tė Shqiptarėve, kryetarė tė partive politike, intelektual tė shquar si dhe qytetarė nga Komuna e Ulqinit dhe e Tuzit.

Mė 1 prill 1945, nė Tivar, nė ndėrtesėn e Monopolit tė Duhanit, nė mėnyrėn mė barbare dhe ēnjerzore u likuiduan mijera shqiptar. Ekzekutimet nė mjediset e Monopolit tė duhanit nė Tivar tė realizuar nga pjesėtarėt e Brigadės sė Dhjetė Malazeze ia kanė kaluar nazistėve gjermanė, sepse tė vrarėt nuk janė varrosur por deportuar nė vende tė ndryshme pėr tė humbur gjurmet e krimit, ku edhe sot varret mungojnė!

Por, edhe pas shtatėdhjetė vjetėve kjo tragjedi ende nuk ėshtė ndriēuar sa duhet nga studiuesit e ndryshem nga vet fakti se gjatė periudhės sė sistemit komunist marrja me njė ngjarje tė tillė ishte e pa preferueshme dhe me pasoja pėr autorėt.

Lexoni dhe kete

KRYETARI I PD-se LULZIM BASHA, TAKIM NE RRESHEN

Kryetari i PartisĆ« Demokratike Lulzim Basha tha nga RrĆ«sheni, se vendi nuk do tĆ« bĆ«jĆ« …