Monday , 27 January 2020

70- VJETORI I MASAKRES SE TIVARIT

Kshilli Kombtar i Shqiptarve n Malin e Zi organizoi ceremonin perkujtimore n Tivar t 70 vjetorit te Masakres se Tivarit. Organizatoret kane vendosur kurora me lule prane nderteses ku u ekzekutuan qindra shqiptare. N kt ceremoni prkujtimore morn pjes :antart e Kshilli Kombtar t Shqiptarve, kryetar t partive politike, intelektual t shquar si dhe qytetar nga Komuna e Ulqinit dhe e Tuzit.

M 1 prill 1945, n Tivar, n ndrtesn e Monopolit t Duhanit, n mnyrn m barbare dhe njerzore u likuiduan mijera shqiptar. Ekzekutimet n mjediset e Monopolit t duhanit n Tivar t realizuar nga pjestart e Brigads s Dhjet Malazeze ia kan kaluar nazistve gjerman, sepse t vrart nuk jan varrosur por deportuar n vende t ndryshme pr t humbur gjurmet e krimit, ku edhe sot varret mungojn!

Por, edhe pas shtatdhjet vjetve kjo tragjedi ende nuk sht ndriuar sa duhet nga studiuesit e ndryshem nga vet fakti se gjat periudhs s sistemit komunist marrja me nj ngjarje t till ishte e pa preferueshme dhe me pasoja pr autort.

Lexoni dhe kete

ZGJEDHJET LOKALE NE ULQIN PA FITUES

Në Ulqin këtë të diele u mbajten zgjedhjet lokale për Parlementin lokale të këtij qyteti. …