8 BANORE TE NENSHKODRES NISIN GREVEN E URISE

N munges t gjetjes s nj zgjidhje nga shteti, 8 banor t zonave t prmbytura n zonn e NnShkodres kane nisur grevn e uris n krkim t dmshprblimeve. Fillimisht kan krkuar q t futen brenda mjediseve t prefekturs por sipasoje e forcave t shumta t policis ato nuk jan lejuar. Pasi kan qndruar afro 1 or prpara bashkis, banort kan gjetur nj kompromis me policin pr tu zhvendosur n lulishten para bashkis, por edhe aty nuk jan lejuar q t hapin cadrat nga policia. Pasi kan hasur kundrshtit e policis, Gjon Lasku, Pal Marku, Frrok Kola, Lush Ndoci, Arben Kola, Mhill Guri, Skender Mhilli dhe Dritan Ndreu t ulur n stolin publik t ksaj lulishte nisn grevn, ku deklarojn vendosmrine e palkundur pr ti shkuar deri n fund.

Forca t shumta policie dhe FNSH qendruan n gatishmeri prej oreve t para t mngjesit, ku bllokuan trsisht hyrjen n prefektur dhe n pedonalen qendrore t Shkodres. Situata u monitorua nga afr edhe prej drejtorit t policis s Shkodres Alban ela, sbashku me strukturat e tjera drejtuese. Banoret e NenShkodres thon se dmet e permbytjeve gjate viteve 2010- 2011 kan qen t mdha n bujqsi, banesa e biznese, por shlyerja nuk u krye asnjher e plot edhe pse Komisionet dhan asokohe vlersimet pas matjeve n terren.

Lexoni dhe kete

LUMI DRIN “MBULOHET” NGA PESHQ TE NGORDHUR

Kjo ishte pamja e Lumit Drin në Lezhë këtë të merkure. Peshq te ngordhur kanë …