Thursday , 21 November 2019

8 Marsi- Feste apo proteste ne Shkoder ?!

8 marsi proteste per te drejtat e tyre apo feste? Ne qytetin e Shkodren me dhjetera gra kane dale ne pedonalen e qytetit te Shkodres ku jane bashkuar ne festen e kesaj dite. Mirpo disa prej tyre mendojne se ky eshte koncepti I gabuar I te festuarit. Grate shprehen per TV Rozafa se kjo dite duhet te sherbeje si proteste ne kerkimin e te drejtave te tyre, ashtu sikurse ndodh ne te gjithe boten.

8 marsi njihet si “Dita e Gruas”, n t gjith botn. Madje n shtete t ndryshme kjo dit festohet si fest kombtare. Origjina e dites se 8-marsit daton ne vitet 1908 dhe eshte e lidhur me nje ngjarje tragjike. Nje grup punetoresh ne nje fabrike tekstilesh ne New Work bene greve per kushtet e tyre te punes. Me 8-mars fabrika u mbyll dhe mbeten te bllokuar Brenda. Papritur shpertheu nje zjarr dhe vdicen 129 punetore. Me pas u hodh ideja per te caktuar kete date si diten nderkombetare te gruas e cila ishte nj periudh e tronditur nga trazirat dhe shtimi i popullsis, pr botn e industrializuar.

Tashme pas shume shekujsh kjo dite festohet ne te gjithe boten. Kjo dit shrben jo vetm pr bashkimin e grave pa dallim feje, race, kulture, gjuhe dhe prejardhjeje, por edhe pr t kujtuar prpjekjet pr barazi, paqe, drejtsi dhe ndrtim n gati 9 dekada. Ndersa simboli I dites nderkombetare te gruas eshte lulia mimoze e cila identifikon paqe dhe respect ndaj kesaj krijese.

Lexoni dhe kete

“KULTURA E KOMANIT DHE KOMANASIT”

Shoqata atdhetare Malësia në bashkëpunim me shoqatën atdhetare Ana e Malit dhe muzeun etnografik Leka …