8-MARSI, HISTORIA E ARTIZANES NGA LEZHA

8-Marsi dita Ndërkombetare e Gruas sjell në kujtesë, historinë, mundin dhe sakricen që ka kaluar kjo shtrese e shoqërisë në vendin tonë.Tereze Gega, nga Lezha është një nga grat që ka një histori të veçante.61-vjeçarja me origjinë nga Mirdita është përshtatur me zakonet e zadrimes së Lezhës, pas marteses në moshen 18-vjeçare, duke u vënë në funksion të punes në tesgjah traditë që e kishte zadrima.Tereze Gega rrëfen historinë e sajë, teksa thotë se ishte e para Mirditore që po shkonte nuse në zadrime, pasi këto zona e kishin të ndaluar krushqinë me njëri tjetrin.

Tereza rrëfen se ndonëse ishte me profesion ekonomiste e ka patur dëshire që e vogel punen në teszgjah, ndërsa ka qenë vjehrra e sajë që e ka përshtatur dhe mësuar me punet artizanale të zadrimes.

Nostalgjinë dhe dashurinë që ka Tereza për zadrimen e dëshmon dhe kjo arkë e vjeter, traditë e nuseve zadrimore që ja ka dhuruar vjehrra dhe e ruan me fanatizem edhe në ditet e sotme.
Sinkron Tereze GEGA duke shpjegu arken
Tereze Gega është shembulli më i mire e një gruaje që ka provuar të thuaje një tabu, e qe sot është bërë mjaft e sukseshme në profesionin e sajë.

Lexoni dhe kete

RENDOHET SITUATA NE ZONAT E PERMBYTURA TE NENSHKODRES

Në territorin e Bashkisë Shkodër vazhdojnë reshjet e shiut. Si rrjedhojë, situata e përmbytjeve vazhdon të …