Konfindustria: Te lejohet ndertimi

Konfindustria, i krkon qeveris q t rishoh vendimin e saj pr ndalimin e ndrtimeve n vend. Krkesa vjen pas shqetsimit t nga prodhuesit t materialeve t ndrtimit,se kjo vendimarrje e qeveris ka ndikuar negativisht n aktivitetin e tyre. Konfindustria sugjeron nj rishikim t vendimit dhe lehtsim t kushteve t ndalimit t lejeve ndrtimore. Si hap i pare dhe i menjehershm kshillohet t kryhet percaktimi i qarte n praktike i t gjitha rasteve kur sht i mundur pajisja nga pushteti vendor me leje ndrtimore pr bizneset dhe qytetaret n kushtet e emergjences, rindrtimit, meremetimit, ndrtimit n troje t miratuara pr banesa familjare, etj.

Konfindustria vlerson, se pafuqia institucionale pr t kontrolluar shkeljet e ligjit me lejet e ndetimit nga njsite vendore nuk mund t zgjidhet me ndalimin e plot t nj aktiviteti shum t rndsishm ekonomik pr vendin. Konfindustria vlerson se pasojat e ndalimit pothuaj t plot t nisms private n sektorin e ndrtimit ndihen n mnyr t drejtprdrejt n gjith ekonomin kombtare, duke rrezikuar seriozisht edhe objektivin e rritjes prej 3% te PBB te parashikuar ne ligjin e buxhetit 2015. Madje sipas saj Pasojat e ktij vendimi n ekonomin kombtare jan m t rnda sesa ato t moratoriumit t mjeteve lundruese nism e qeveris s kaluar dhe q u sulmua fort nga opozita e athershme sot n pushtet.

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit të vogël në skemën e TVSH-së është një …