Saturday , 8 August 2020

Ademi: OSHEE po i trajton qytetaret si kriminele

Deputetja e qarkut Shkoder Voltana Ademi ka reaguar menjėherė pas rastit tė arrestimit tė Naim Dylit, I cili rilidhi energjinė pėr ti shpėtuar jetėn djalit tė tij por u prangos nga policia. E Ademi po thekson faktin se qytetarėt e Shkodres nė nevojė po trajtohen si kriminelė nga OSHEE- ja. Rasti I reagimit tė Dylit ka bėrė qė selia blu tė lėshojė njė lum akuzash ndaj operatorit tė shpėrndjarjes sė energjisė I cili me aksionet nė terren ėshtė duke prangosur dhjetra pėrsona qė rezultojnė debitore por e kanė rilidhur energjinė elektrike.

DEKLARATĖ PĖR MEDIA E PARTISĖ DEMOKRATIKE SHKODĖR

Tė shpėtosh fėmijėn tėnd e tė futesh nė burg nga shteti, kjo ndodh vetėm nė Shkodėr! Njė akt kriminal mund tė cilėsohen veprimet e Operatorit tė Shpėrndarjes sė Energjisė Elektrike dhe tė Policisė, tė cilėt burgosėn 39-vjeēarin Naim Dyli, sepse rilidhi energjinė elektrike t’i jepte ndihmė djalit tė tij tė vetėm 7-vjeēar, Eglisonit.

Partia Demokratike e Shkodrės denoncon aktin flagrant tė shkeljes sė tė drejtave tė personit nga ana e OSHEE-sė dhe Policisė sė Shtetit. Naim Dyli nga Guri i Zi, u arrestua nga Policia me denoncim tė Operatorit tė Shpėrndarjes sė Energjisė Elektrike, sepse ėshtė kujdesur pėr shėndetin e djalit tė tij 7-vjeēar, Eglisonit.

7-vjeēari vuan nga probleme serioze tė frymėmarrjes dhe trajtohet me oksigjen. Prindėrit, pėr t’i ardhur nė ndihmė, kanė bėrė rilidhjen e energjisė, pasi OSHEE pėr shkak tė borxhit tė kėsaj familje, i ka ndėrprerė energjinė. Menjėherė sapo kanė parė qė energjia nė kėtė familje u rilidh, policia ka vepruar duke pėrfunduar me sukses operacionin nė ndjekje ndaj kriminelėve, pasi sipas OSHEE-sė dhe Policisė, e tillė na qenka familja Dyli!

Kėrkojmė tė dimė se cili ėshtė krimi qė kjo familje ka kryer?Duhej tė linte djalin e vet tė vuante edhe mė shumė? Cila ėshtė mbėshtetja qė i jep shteti tė pėrballojė barrėn e rėndė sociale e cila e ka pllakosur kėtė familje? Familja Dyli nga Guri i Zi nuk ka asnjė tė ardhur, pėr kėtė fakt nuk merzitet askush! Kjo ėshtė fytyra e vėrtetė e kėsaj qeverisje, e cila nuk e ka mendjen fare tek jeta e personit, por vetėm tek xhepi i pushtetarėve tė saj.Kjo ėshtė qeverisja e Rilindjes, qeverisja e korrupsionit dhe e krimit.

Lexoni dhe kete

PD KUNDƋR ZGJEDHJEVE ME 30 KORRIK NƋ UNIVERSITETE

PĆ«rveƧ studentĆ«ve, edhe Partia Demokratike ka dalĆ« kundĆ«r vendimit tĆ« ministrisĆ« sĆ« arsimit pĆ«r zhvillimin …