Friday , 18 September 2020

AGIM AGUSHI VENDOS REKORD BOTĖROR NĖ SHKODĖR

Kosovari Agim Agushi ka vendosur njė rekord tė ri botėror pasditen e djeshme nė Shkodėr, atė tė mbajtjes sė mbajtjes sė topit me kokė gjatė kohės qė makina ėshtė nė lėvizje. I vendosur shtatė vite mė parė nė Turqi rekordi i mėparshėm, ėshtė thyer kėtė herė nė Shqipėri. Nisja e Agushit ėshtė bėrė nga hyrja e qyteti tė Shkodrės, pikėrisht tek ura e Bahēallėkut dhe mė pas ka ecur pėrgjatė gjithė qytetit, pėr tė mbėrritur pėrmes pedonales tek Bashkia ku ishte edhe pikėmbėrritja e tij pas njė distance prej 7,1 kilometrash, distancė kjo qė u pėrshkua pėr 50 minuta duke thyer kėsisoj edhe rekordin e ri botėror nė kėtė disiplinė sportive. Njeriu qė e ka thyer atė, Agim Agushi bashkė me stafin qė e ka shoqėruar ėshtė pritur mė pas edhe nga kryebashkiakja Voltana Ademi i cili e ka pėrgėzuar atė pėr kėtė arritje, qė pėr mė tepėr u kry nė Shkodėr.

Natyrisht njė sfidė e tillė ka befasuar jo pak tė gjithė qytetarėt shkodranė qė e kanė ndjekur atė nėpėr rrugėt e qytetit dhe pėr mė tepėr janė mahnitur nga mėnyra e mbajtjes sė topit me kokė pėr 7 kilometra me rradhė pa i rėnė asnjėherė nė tokė dhe pėr kėtė arsye, sigurisht qė Agim Agushi ka marrė pėrgėzime nga tė gjithė.

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA PRET EDHE DILAVER, MERKATOJA ENDE E HAPUR

Vllaznia e sezonit tĆ« ri Ć«shtĆ« shndĆ«rruar nĆ« njĆ« kantier ndĆ«rtimi. Prej saj janĆ« larguar …