Sunday , 20 January 2019

AKADEMIA VLLAZNIA, DY FITORE NDAJ BRIAN’S

Me fitore I kanė mbyllur edhe ndeshjet e javės sė 15-tė tė kampionatit, ekipet e Akademisė Vllaznia. Ato kanė patur pėrballė nė kėtė javė ekipet respektive tė Akademisė Brians tė Lezhės tė drejtuar nga ish- futbollisti I njohur Gjergj Filipi. Megjithatė shkodranėt ia kanė dalė tė fitojnė ndaj tyre, madje me rezultate tė thellė.

19 vjeēarėt e Vllaznisė tė drejtuar nga Edmond Doēi dhe Albert Kaēi, kanė fituar me shifra shumė tė thella, 6-1. Protagonisti kryesor I shėnimit tė dy golave tė parė ėshtė sulmuesi Donat Toma ndėrkohė qė pas tij do tė shėnonte edhe Blinishta golin e tretė. Golin e katėrt dhe tė fundit tė pjesės sė parė do ta shėnonte Zogaj. Me shifrat 4-0 do tė mbylleshin 45 minutat e para ndėrkohė qė nė tė dytat, do tė shėnonin edhe Pusi e Kushi ndėrsa nė fund tė ndeshjes, lezhjanėt do tė shėnonin golin e vetėm me anė tė Milotit. Pėrfundimisht 6-1 pėr Vllazninė qė me kėtė fitore ngjitet nė kuotėn e 37 pikėve duke mbajtur vendin e parė nė renditje.

Ndėrkohė nė ndeshjen e 17 vjeēarėve, sėrish ka dominim tė ekipit shkodran. Ai ka shėnuar dy herė nė pjesėn e parė me anė tė sulmuesit Parubi dhe pjesa e parė nė kėtė mėnyrė do tė mbyllej nė shifrat 2-0. Nė tė dytėn do tė shėnonte edhe Rexhepi ndėrkohė qė miqtė do tė shėnonin njė gol nė fund duke fiksuar rezultatin pėrfundimtar tė ndeshjes 3-1 nė favor tė Vllaznisė. Me kėtė fitore, ajo ėshtė ngjitur nė kuotėn e 30 pikėve duke mbajtur vendin e tretė nė renditje. Javėn e ardhshme, ekipet e Akademisė Vllaznia do tė udhėtojnė drejt Laēit pėr tė luajtur ndeshjet e rradhės nė kampionat.

Lexoni dhe kete

BASKETBOLL/ VLLAZNIA HUMBET MIQƋSOREN ME ULQININ

Pas fitoreve tĆ« arritura nĆ« dy miqĆ«soret e para, nĆ« tĆ« tretĆ«n Vllaznia nuk ia …