Sunday , 27 September 2020

AKKP , SI NDRYSHON MIMI BASHKINE E SHKODRES

Me ndryshimin e projektligjit pr kthimin dhe kompensimin e pronave, do t ket dhe nj rishikim t skems pr kompensimin financiar. N draftin e qeveris propozohet q toka do t ket vlern sipas zrit kadastral q ka pasur n momentin e shpronsimit. Pra, nse n dosjen e paraqitur n AKKP toka rezulton se ka qen bujqsore, ajo do t ket mim pr kt kategori, pavarsisht se me ndryshimet demografike ajo aktualisht mund t jet truall. Ky prcaktim ndryshon trsisht shumn financiare q do t prfitoj nj subjekt.

Duke qen se n qytete, harta e mimeve nuk ka t prcaktuar vlern e toks bujqsore, livadh apo pyjore, ather si referenc do t merret mimi n zonn m t afrt me siprfaqen e krkuar. N kt rast subjektet e shpronsuar do tu llogaritet vlera q ka toka e prfituar n baz t ktij ligji, pr tiu zbritur m pas dhe nga siprfaqa e cila ende nuk sht kompensuar.

E njjta form do t jet dhe pr ata pronar q mund t ken prfituar nga kompensimi fizik, me siprfaqe toke apo me objekte. Harta e vlerave t prons, prllogaritet do vit prmes metodologjis s vitit 2012, e cila bazohet te vlera e tregut t pasurive t paluajtshme. Kjo metodologji parashikon llogaritjen e mimit mesatar t pronave duke u bazuar tek kontratat e shitblerjeve pr do zon kadastrale n territorin e vendit. Pr kt qllim, Zyra e Regjistrimit t Pasurive t Paluajtshme, gjat 3-mujorit t fundit t do viti, bn grupimin prfundimtar t t dhnave pr kontratat e regjistruara pr nj periudh 1-vjeare (njvjeare), pr t gjitha llojet e pasurive t paluajtshme, sipas zonave kadastrale t do qarku. Prsa i prket Shkodrs, qyteti sht ndar n 8 zona. Ndrsa mimi minimal shkon n 8500 lek ndrsa vlera m e lart shkon n 10831 lek pr m2.

Lexoni dhe kete

11,493 BIZNESE TE VOGLA KALUAN NE TVSH, PA KOSTO

Administrata tatimore njofton se kalimi i biznesit të vogël në skemën e TVSH-së është një …