Friday , 19 January 2018

AKSIDENT TRAGJIK, HUMBIN JETEN 4 PERSONA

Katėr persona kanė humbur jetėn nė njė aksident tragjik qė ka ndodhur orėt e para tė mėngjesit tė ditės sė sotme nė Velipojė. Viktimat janė Giorgio Angelo, 25 vjeē, Besmir Kola, 29 vjeē dhe Artemisa Peraj, 24 vjeē, ndėrkohė qė ende nuk dihet identiteti i personit tė katėrt.

Njė makinė tip BMW me targa AA767HF nė tė cilėn udhėtonin 2 shqiptarė dhe 2 italianė ka rėnė nė kanalin e Vilunit.

Mėsohet se makina  ka rėnė nė kanal nė orėn 04:00 tė mėngjesit dhe reagimi ka qenė pamundur pėr shoferin dhe pasagjerėt duke humbur jetėn menjėherė.

Niveli i ujit ėshtė i konsiderueshėm nė kanalin e Vilunit dhe kjo ka bėrė qė shoferi me 3 pasagjerėt tė mbyten.

Policia ėshtė njoftuar mėngjesin e sotėm pėr aksidentin nga kalimtarėt dhe mbėrritur menjėherė nė vendin e ngjarjes, ku ka nisur punėn pėr nxjerrjen e trupave nga kanali i Vilunit ku pėrfundoi makina.

Sipas raportimeve tė para shkak i aksidentit ėshtė bėrė rruga e pa asfaltuar, e cila ėshtė burim i shpeshtė i aksidenteve, por edhe mungesa e ndriēimit nė kėtė pjesė tė rrugės.

Lexoni dhe kete

TEATRI ā€œTEUTAā€ I ULQINIT VJEN NE SHKODER ME SHFAQJEN ā€œNANAā€

ā€œNanaā€ ishtet titulli i shfaqjes se teatrit ā€œTeutaā€ te Ulqinit qe u vendos ne skenen …