Saturday , 24 October 2020

AKSIDENTI AJROR, SHEFI SHTABIT TE FA: HELIKOPTERI I KONTROLLUAR

Shefi i Shtabit t Prgjithshm t Forcave t Armatosura, Jeronim Bazo n nj konferenc pr shtyp deklaroi se helikopteri EC 145 q u rrzua n liqenin e Shkodrs, ishte kontrolluar sipas t gjitha rregullave.

Bazo ka shprehur ngushllimet pr familjet e dy pilotve q humbn jetn, ndrsa shtoi se helikopteri q u rrzua sht marr nntor t 2015.

Kjo sht nj dalje e pazakont q nuk do ta dshironte akush. Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i FA njoftojn se gjat nj flutuimi rutin t miratuar, nj helikopter i FA sht aksidentuar n Malsin e Madhe. Helikopteri EC 145 kishte n bord ekuipazh prej 3 vetash.

FA kan humbur dy pilot t talentuar q gjithmon kan qen t gatshm t sakrifikojn pr t tjer. Me kt rast, prcjellin ngushllime tona m t ndjera pr familjet e t rnve n krye t detyrs.

Helikopteri sht futur n prdorim t FA n nntor 2015, t dy helikoptert EC 145 sapo jan marr dhe ishin brenda ksaj periudhe fluturimi. Dy pilott jan t trajnuar gjersisht brenda dhe jasht vendit. Do tju krkoj mirkuptimin tuaj pasi n t tilla raste t ngjashme krkohet koh e domosdoshme maturie pr t hedhur dritn duhur mbi incidentin n fjal dhe ne ju premtojm se n cdo koh q do kemi informacionet e duhura do ti ndajm me publikun. Sa i takon kontrolleve, gjithcka sht br brenda rregullave t fluturimit, tha Shefi i Shtabit t FA.

Nga aksidenti ajror humbn jetn togeri Donald Hoxha dhe kapiteni Florian Deliaj, kurse i plagosur mbeti ushtari profesionist Gerald Beramua, i cili ndodhet jasht rrezikut pr jetn.

Lexoni dhe kete

NIS PUNA PËR RIKONSTRUKSIONIN E RRUGËS “MYZYRAJ” NË DOBRAÇ

Ka nisur puna për rikonstruksionin e rrugës “Myzyraj” në Dobraç të Njësisë Administrative Rrethina, faza …