AKSIONI NDAJ DUHANIT, FERMERET: VETEM ME DUHAN JETOJME

Aksionet e diteve te fundit per sekuestrimin e duhanit ne fshatrat e Shkodres po perhapin frikė tek fermeret qė kultivojnė duhanin pasi mund tjua sekuestrojėn.

Banorėt e Gajtanit nė Gur tė Zi shprehen se duhani ėshtė e vetmja kulture qe toka e tyre prodhon, ndersa shteti me kėto aksione po merr edhe kafshaten e fundit.

Teksa tregojne me mjaft dhimbje mundin qe kane bere per mbjelljen e duhanit, banoret e Gajtanit dhe Sheldijes i bejne apel shtetit qe ti ndihmoje ata. Pasi jane te gatshem te marrin liēence dhe te paguajne taksat e ligjshme. Duhani tashme eshte ne fazen e grirjes per tu bere gati per treg, ndersa aksionet e njepasnjeshme po sekuestrojne qindra kilograme duhan duke frikėsuar edhe mė shumė fermerėt se produkti I tyre mund tu sekuestrohet.

Lexoni dhe kete

KULLAT E VROJTIMIT E NDOTJA AKUSTIKE, PROBLEM NE VELIPOJE

GjatĆ« mbledhjes sĆ« komitetit rajonal tĆ« turizmit nĆ« VelipojĆ«, Petrika Dumka, pĆ«rfaqĆ«sues i drejtorisĆ« vendore …