Thursday , 27 January 2022

Aktoret: Teatri “Migjeni” smund te mbyllet!

Po rithekson ate se cfare ėshtė shkruar ne letren  drejtuar bashkise sė Shkodres ne lidhje me gjendjen e teatrit “Migjeni”. Drejtori Edmond Angoni po e ripersėrit se situata nė teatrin “Migjeni” ėshtė mjaft e rrezikshme,  ndėrsa pėr tė ndėrhyrė pėr riparimin e sistemit elektrik nėvojiten mbi 60-70 mije euro. E nė tė njėjtėn linjė janė edhe punonjėsit e skenės si dhe elektricisti.

Qė situata ėshtė problematike tashmė pranohet edhe nga vetė aktorėt, tė cilėt theksojne se sistemi elektrik ėshtė rrezik jo vetėm pėr to por edhe pėr publikun. Per regjisorin Bruno Shllaku bashkia duhet te ndėrhyjė dhe tė lėvrojė fondet sa mė parė, pasi ajo ėshtė pėrgjegjsja kryesore.E nga ana tjetėr aktorja Merita Smaja thekson faktin se pėrvec problemeve teknike ekzistojnė edhe problemet financiare.

Njė ditė mė pare u publikua letra e drejtorit tė teatrit “Migjeni” drejtuar bashkisė sė Shkodres dhe pėr dijeni edhe ministrisė sė Kultures ku theksohet situata nė tė cilėn ndodhet teatri. Qė nė 4 shkurt tė 2014, drejtuesit  e teatrit i kanė dėrguar njė letėr ministres sė Kulturės, Mirela Kumbaro por deri mė tani asgjė nuk ėshtė rregulluar. Letrėn pėr gjendjen e vėshtirė tė teatrit e ka marrė edhe kryetari i Bashkisė sė Shkodrės, Lorenc Luka, ku tė dy informohen se teatri ėshtė krejtėsisht jashtė funksionit.

 

Lexoni dhe kete

PROTESTA E BANORƋVE, REAGON OSHEE SHKODƋR

Pas protestĆ«s sĆ« banorĆ«ve tĆ« Hotit tĆ« Ri ka reaguar edhe OSHEE rajoni ShkodĆ«r. Kryeinxhineria …