Tuesday , 16 August 2022

Aktoret: Teatri “Migjeni” smund te mbyllet!

Po rithekson ate se cfare sht shkruar ne letren drejtuar bashkise s Shkodres ne lidhje me gjendjen e teatrit Migjeni. Drejtori Edmond Angoni po e ripersrit se situata n teatrin Migjeni sht mjaft e rrezikshme, ndrsa pr t ndrhyr pr riparimin e sistemit elektrik nvojiten mbi 60-70 mije euro. E n t njjtn linj jan edhe punonjsit e skens si dhe elektricisti.

Q situata sht problematike tashm pranohet edhe nga vet aktort, t cilt theksojne se sistemi elektrik sht rrezik jo vetm pr to por edhe pr publikun. Per regjisorin Bruno Shllaku bashkia duhet te ndrhyj dhe t lvroj fondet sa m par, pasi ajo sht prgjegjsja kryesore.E nga ana tjetr aktorja Merita Smaja thekson faktin se prvec problemeve teknike ekzistojn edhe problemet financiare.

Nj dit m pare u publikua letra e drejtorit t teatrit Migjeni drejtuar bashkis s Shkodres dhe pr dijeni edhe ministris s Kultures ku theksohet situata n t ciln ndodhet teatri. Q n 4 shkurt t 2014, drejtuesit e teatrit i kan drguar nj letr ministres s Kulturs, Mirela Kumbaro por deri m tani asgj nuk sht rregulluar. Letrn pr gjendjen e vshtir t teatrit e ka marr edhe kryetari i Bashkis s Shkodrs, Lorenc Luka, ku t dy informohen se teatri sht krejtsisht jasht funksionit.

 

Lexoni dhe kete

BABANI: SITUATA E ZJARREVE NË VAU I DEJËS E RËNDUAR

Kreu i Bashkisë Vau i Dejës, Mark Babani, ka folur për situatën e zjarreve pas …