Tuesday , 29 September 2020

AKUZAT E SHEMSI PREMĒIT, REAGON BASHKIA SHKODĖR

Pas deklaratės sė njė dite mė parė tė drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Emergjencave Civile Shemsi Premēit, ku akuzonte zjarrfikėsit e Shkodrės, se kėta tė fundit nuk po kryejnė detyrimet pėr shuarjen e zjarreve, ka reaguar institucioni i Bashkisė.

Pėrmes njė deklarate tė shpėrndarė pėr mediat, Bashkia Shkodėr sqaron se nga data 20 deri mė 28 gusht janė pėrballuar 40 raste tė zjarreve nė territorin e Shkodrės dhe Vau Dejėsit si dhe ėshtė ofruar mbėshtetje pėr situatėn e zjarreve nė Shėngjin dhe Torovicė.

Nė deklaratė thuhet se Bashkia ka kontaktuar nė ēdo rast me prefektin e qarkut Shkodėr, ndėrsa nė lidhje me zjarrin e rėnė nė Majėn e Zezė nė Velipojė, bashkia pretendon se ndėrhyrja ka qenė e pamundur pėr shkak tė terrenit tė thyer, ēka ngarkon drejtpėrdrejt Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Emergjencave Civile pėr angazhimin e helikopterėve.

Nė fund tė deklaratės thuhet se Bashkia Shkodėr nuk do tė lejojė askėnd tė hedhė baltė mbi kontributin e zjarrfikėsve tė Shkodrės, tė cilėt kanė pėrballuar situata mjaft tė vėshtira gjatė kėtij sezoni veror.

Lexoni dhe kete

PROTESTƋ E BANORƋVE TƋ FSHATIT HOT I RI

Banoret e fshatit Hot i Ri te Shkodres kane bllokuar per rreth 20 minuta aksin …