AMBASADORI I MALIT TE ZI FERHAT DINOSHA OPTIMIST PER KOMUNEN E TUZIT

“Komuna e shqiptare e Tuzit nė Malin e Zi ka ende shpresė pėr tė qenė e pavarur dhe njė komunė e plotė”. Edhe pse nė fund tė 2015-ės parlamenti i Malit tė Zi miratoi ligjin mbi organizimin territorial ku Malėsia e Tuzit sipas atij ligji ėshtė pjesė e kryeqytetit, Podgoricės dhe jo njė komunė e pavarur si tė gjitha tė tjerat. Njė mundėsi tė re pėr tė qenė e shkėputur nga Podgorica e bėn tė ditur ambasadori i Malit tė Zi nė Tiranė Ferhat Dinosha.

Dita  qė shqiptarėt e Tuzit tė jenė tė pavarur nga Podgorica sipas ambasadorit Dinosha do jetė e shpejtė.

Ndryshe nga diplomati i Malit tė Zi nė Tiranė, para njė muaji kryetari i Lidhjes Demokratike pėr Malėsinė e Tuzit Nikollė Camaj nga Shkodra tha se ajo komunė e humbi shansin e fundit pėr tė qenė e pavarur kur nė dhjetorin e 2015 u miratua ligji i ri nė parlamentin malazez qė parashikoi Tuzi si pjesė tė Podgoricės.

Lexoni dhe kete

KRYETARI I PD-se LULZIM BASHA, TAKIM NE RRESHEN

Kryetari i PartisĆ« Demokratike Lulzim Basha tha nga RrĆ«sheni, se vendi nuk do tĆ« bĆ«jĆ« …