AMBASADORI LU: GJYQTARE TE KORRUPTUAR MUND TE FUTENI NE BURG

Nėse shumė gjyqtarė nė vendin tonė e kanė me “pikėpyetje” nėse janė tė korruptuar ose jo, ambasadori amerikan nė vendin tonė Donal Lu ėshtė kujdesur t’i heqė ēdo dyshim. Madje Lu i ka dhėnė edhe njė kėshillė:  Se nėse e gjejnė veten nė ndonjė pjesė tė kėtyre konstatimeve, siē janė ryshfeti apo pasuritė e pajustifikuara, tė heqin dorė nga detyra, ndryshe shumė shpejt do tė pėrfundojnė nė burg. “Nėse keni marrė ndonjėherė para nė shkėmbim tė njė vendimi gjykate, ju jeni i korruptuar. Edhe nėse e ke bėrė vetėm njė herė, ke thyer ligjin dhe nuk je i pėrshtatshėm pėr gjyqtar. Nėse ulni kokėn dhe shikoni se nė kyēin e dorės mbani njė orė qė kushton mė shumė se makina ime ka tė ngjarė qė tė jeni gjyqtarė tė korruptuar. Nėse ky ėshtė rasti ju nxis ta lini kėtė profesion menjėherė, mund edhe tė pėrfundoni nė burg sė shpejti”, tha Lu gjatė Konferencės Kombėtare Gjyqėsore.

Duke ju drejtuar gjyqtarėve tė ndershėm, pėr tė cilėt tha se nuk janė tė paktė nė Shqipėri, kryediplomati amerikan i nxiti tė kenė besim pasi sipas tij “ndryshimi po vjen”. “Pjesa mė e madhe e gjyqtarėve janė profesionistė, tė ndershėm e punėtorė. E di qė ėshtė e vėshtirė tė jesh gjyqtar i ndershėm nė Shqipėri, nuk punon pėr shumė para dhe ka trysni nga ēdo anė pėr tė marrė vendime tė rėndėsishme. Gjyqtarė tė ndershėm meritojnė tė punojnė nė njė sistem tjetėr. Ju duhet tė bėheni shembull i kėtij sistemi tė ri”, – tha Lu.

Kėtė ndryshim rrėnjesor qė sheh nė tė ardhmen e gjyqėsorit, ambasadori amerikan e lidh me reformėn nė drejtėsi, pėr tė cilėn shprehu besimin se pas tryezave konsultuese me grupet e interesit, pjesė e saj do tė bėhet ēdo propozim i ardhur prej tyre.  “Reforma tė mėdha janė tė nevojshme pėr tė luftuar korrupsionin. Tani ėshtė koha pėr gjyqtarė he prokurorė tė ndershėm qė tė flasin nė favor tė reformės nė drejtėsi, e kundėr politikės e gjyqtarėve tė paaftė. Ju mund tė bini ose jo dakord me propozimet nė reformėn nė drejtėsi. SHBA dhe Be e mbėshtesin plotėsisht paketėn aktuale tė reformės. Ne e dimė qė pas 19 tryezave publike dhe informacioneve prej komisionit tė Venezias ky propozim do tė ndryshohet pėr tė pasqyruar idetė mė tė mira tė kėsaj shoqėrie”, -tha Lu.

Nė nisje tė fjalės sė tij, shefi i diplomacisė amerikane nė vendin tonė tregoi njė histori tė njė gjyqtari amerikan nga Kalifornia i cili kishte vizituar Kinėn, aty ku njė gjyqtar i ri kinez i kishte drejtuar pyetjen: Ēfarė do tė bėnit ju kur njė politikan ju thotė se ēfarė do tė vendosni, apo kur dikush ju jep ryshfet. Pėrgjigjja e gjyqtarit amerikan ishte: Nuk e di. “Pastaj i shpjegoi se gjatė dekadave qė kishte shėrbyer nė karrigen e gjyqtarit kurrė nuk kishte dhėnė ryshfet dhe kurrė njė politikan nuk i kishte thėnė ēfarė tė vendoste”, rrėfeu Lu, duke shpjeguar se kjo nuk ndodh ngaqė “nuk ka zyrtarė tė korruptuar, por se rreziqet nga pasojat e korrupsionit janė aq tė paktė sa ata qė pėrpiqen ta marrin kėtė risk nuk e bėjnė, sepse kur njė zyrtar amerikan kapet ai futet nė burg pėr njė kohė shumė tė gjatė“.

Kėtė histori ambasadori Donald Lu e solli sėrish nė vėmendje nė mbyllje tė fjalės sė tij: “Ēfarė do bėnit ju kur njė politikan pėrpiqet t’ju tregojė se si tė vendosni ose kur dikush pėrpiqet tė jap ryshfet? Mezi pres qė nė Shqipėri pėrgjigja tė jetė: Nuk e di kjo nuk ka ndodhur kurrė”. 

Lexoni dhe kete

BASHA TAKON KREUN E KONFINDUSTRISƋ

Kreu i PartisĆ« Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar njĆ« takim me kreun e KonfindustrisĆ«, Gjergj …