Saturday , 24 October 2020

AMBASADORI SATTLER: MIRATIMI I REFORMES NE DREJTESI, HAP I RENDESISHEM PER VENDIN

Miratimi I reforms n drejtsi sht nj hap I rndsishm pr Shqiprin, por kaq me rendsi sht edhe zbatimi i saj. Deklarata erdhi nga amabsadori i Austris n vendin ton Johan Sattler gjat aktivitetit t organizuar n Shkoder n kuadr t fests s Austris. Diplomati austriak shpreson q pezullimi q i bri gjykata kushtetuese Vettingut t marr zgjidhje sa m par pasi t mbrrij opinioni nga jasht.Shqiperia ka bere nje hap te rendesishem me 21 korrik me pranimin e reformes ne drejtesi, por kaq e rendesishme eshte edhe zbatimi i kesaj reforme. Gjykata ka vendosur ta coje kete proces ne Venezia per ta provuar. Shpresojme qe kjo te arrihet dhe qe hapat e metejshem te arrihen sa me shpejt te jete e mundur.

Pas miratimit t reforms n Drejtsi Ambasadori Sattler nga Shkodra apelon q t mos ket kthim mrapa.Sigurisht qe do te kishte qene me mire qe reforma ne drejtesi te kishte qene e aprovuar ne vitin 1998 ose 2008 por sot jemi ne 2016 dhe e rendesishme eshte qe shqiperia te filloj kete rruge dhe te vazhdoje te hedhe hapa me te duhur ne drejtim te kesaj udhe.

Diplomati austriak sht ndalur edhe tek lufta kundr krimit t organizuar dhe drogs q sipas tij jan 2 pika kye ku duhet t prqndrohet puna e t gjith aktorve qeveriss.Austria eshte nje mbeshtetese shume e rendesishme e procesit te hyrjes se shqiperise ne Be, dhe gjithashtu Austria e njeh faktin se gjate viteve te fundit jane hedhur hapa shume te rendesishme nga ana e shqiperise. Eshte roli i shqiperise qe ti hedhi keto hapa dhe qe te menjanoje problemet e saj, pjese e ketyre hapave eshte edhe lufta kunder krimit te organizuar, eshte edhe lufta kunder droges, Austria do ta mbeshtese kete proces dhe jemi pozitiv dhe plot shprese qe ky proces te vazhdoje dhe me tej.

Ambasadori i Austris i bri kto deklarata gjat fests s Austris, organizuar n qytetin e Shkodres. N 60 vjetorin e rilidhjes s mardhnieve mes dy vendeve tona, ai garantoi mbshtetje t vazhdueshme t Austris pr zhvillimin e disa sektorve n vend.

Lexoni dhe kete

PËRZGJEDHJA E KANDIDATËVE PËR DEPUTETË NË PARTINË DEMOKRATIKE

Komisioni i vlerësimit të Kandidatëve pranë PD-së përmbylli të enjtën proçesin për përzgjedhjen e kandidatëve …