Saturday , 18 January 2020
Breaking News

AMBASADORI TURK REAGON NDAJ PRISHJES SE PLLAKES SE SULEJMANIT

Nuk ka prdorur drejtprdrejt fjaln dnim t aktit, por duke e cilsuar si veprim q ndodh kudo, ambasadori i Turqis n Shqipri Hydajet Bajraktar ka komentuar dmtimin e pllaks osmane n kalan e Lezhs. Duhet ti dalim zot historis, ti kushtojm rndsi asaj sepse sht historia e t gjithve dhe sht nj vler kulturore. Kshtu u shpreh ai pr thyerjen e pllaks, ndrsa detajet e tjera shtoi se do ti sqaroj me ministren e Kulturs Kumbaro.

Hydajet Bajraktar, ambasador i Turqis:sht nj veprim ndaj nj vepre historike. Nga njra an restaurohen vepra t ndryshme historike. Nuk e kam fjaln pr Shqiprin, kudo n cdo vend duhet ti dalin pr zot historis, duhet ti kushtojm rndsi historis. sht historia e n t gjithve dhe sht nj vler kulturore.A ednoni at veprim?Hydajet Bajraktar, ambasador i Turqis:sht nj shtje q do ta trajtoj me Ministren e Kulturs.

Nga Shkodra ku u takua me prefektin Paulin Radovani dhe kryebashkiaken Ademi, ambasadori Turk premtoi se shteti i tij do t bashkpunoj fuqishm n disa fusha t rndsishme ekonomike me Shqiprin, e vecanrisht Shkodrn.

Lexoni dhe kete

NDËRHYRJE NË URËN E MESIT

Me një gjatësi investimi prej 6 km aksi “Ura e Mesit – Kala e Drishtit” …