Friday , 22 October 2021

AMBASADORI TURK REAGON NDAJ PRISHJES SE PLLAKES SE SULEJMANIT

Nuk ka pėrdorur drejtėpėrdrejtė fjalėn “dėnim” tė aktit, por duke e cilėsuar si veprim qė ndodh kudo, ambasadori i Turqisė nė Shqipėri Hydajet Bajraktar ka komentuar dėmtimin e pllakės osmane nė kalanė e Lezhės.  “Duhet t’i dalim zot historisė, t’i kushtojmė rėndėsi asaj sepse ėshtė historia e tė gjithėve dhe ėshtė njė vlerė kulturore”. Kėshtu u shpreh ai pėr thyerjen e pllakės, ndėrsa detajet e tjera shtoi se do t’i sqarojė me ministren e Kulturės Kumbaro.

Hydajet Bajraktar, ambasador i Turqisė: Ėshtė njė veprim ndaj njė vepre historike. Nga njėra anė restaurohen vepra tė ndryshme historike. Nuk e kam fjalėn pėr Shqipėrinė, kudo nė cdo vend duhet t’i dalin pėr zot historisė, duhet t’i kushtojmė rėndėsi historisė. Ėshtė historia e nė tė gjithėve dhe ėshtė njė vlerė kulturore. A e  dėnoni atė veprim? Hydajet Bajraktar, ambasador i Turqisė: Ėshtė njė ēėshtje qė do ta trajtoj me Ministren e Kulturės.

Nga Shkodra ku u takua me prefektin Paulin Radovani dhe kryebashkiaken Ademi, ambasadori Turk premtoi se shteti i tij do tė bashkėpunojė fuqishėm nė disa fusha tė rėndėsishme ekonomike me Shqipėrinė, e vecanėrisht Shkodrėn.

Lexoni dhe kete

ā€œTRANSPORTI URBAN NƋ SHKODƋR DREJT KAPITULLIMITā€

QĆ« nga data 8 gusht, kur u organizua protesta pĆ«r shĆ«rbimin e transportit urban, situata …