ANA E MALIT I BASHKOHET NENSHKODRES NE PROTESTA

Edhe banorėt e Anės sė Malit I janė bashkuar protestave tė banorėve tė Nėshkodres pėr marrjen e dėmshpėrblimit tė pėrmbytjeve tė viteve 2010- 2011. Banorėt e kėsaj njėsie administrative Pėr rreth 20 minuta protestuan nė fshatin Oblikė, duke bllokuar njėrin krah  tė rrugės pėr nė Muriqan. Banorėt I kujtuan kryeministritė Rama se janė dėmshpėrblyer vetėm nė masėn 49% pėr demet nė bujqėsi ndėrsa nuk kanė marrė asjė lekė pėr dėmet nė banesa.

Protesta e banorėve ka vijuar e qetė, ndėrsa monitorohej nga forcat e policisė pėr tė shmangur ēdo incident. Pėrfaqėsuesit e kėtij komuniteti kanė deklaruar se protestat do tė vijojnė deri nė marrjen e dėmshpėrblimit.

Prej disa javėsh banorėt e NėnShkodres kanė nisur protestat pėr marrjen e dėmshpėrblimeve tė pėrmbytjeve tė 2010- 2011ku nė Shkoder u pėrmbyten mbi 16 mijė ha tokė, qindra shtėpi e biznese. Ashtu sin ė tė gjitha protestat e NėnShkodres I pranishėm nė kėtė protestė ka qėnė edhe kėshilltari republikan Gaspėr Kokaj I cili ka qėnė pranė banorėve tė NėnShkodres pėr tju dhėnė nga qeveria e drejta cfare ju takon sipas ligjit.

Lexoni dhe kete

MATURANTƋT NƋ PROTESTƋ PƋR PROVIMIN E MATEMATIKƋS

NĆ« mes tĆ« provimeve, maturantĆ«t nĆ« vend kanĆ« nisur sot protestat. MaturantĆ«t nga gjimnaze tĆ« …