Wednesday , 29 June 2022

ARREST SHTEPIE PER 5 PUNONJESIT E TATIM-TAKSAVE

5 te arrestuarit ne drejtorine e tatim taksave per shperdorim detyre jane lene ne arrest shtepie me afat 10 ditor. N seancn e dyt nga arrest n burg pr 10 dit gjykata e shkalls s par vendosi ta ndryshoj n arrest shtpie pr 5 punonjsit. Kshtu gjyqtarja Izabela Radovani pr Gjon Prronaj, Kreshnik Dibra, Erxhan Meta, Nikolin Arra dhe Fatjon Dibra vendosi arrest shtpie. Nga sa msohet prokurori i shtjes Arben Spai gjat ksaj seance ka krkuar pr 5 t akuzuarit arrest me burg pa afat por gjykata ka vendosur q ta ndryshoj masn e siguris. N seancn e para 10 ditve, gjykata e Shkodrs dha masn e siguris arrest me burg pr 10 dit pr 5 punonjsit e tatimeve pr ti ln koh organit t akuzs q t sjell fakte dhe prova t tjera q faktojn akuzat ndaj ktyre 5 shtetasve. Nga sa msohet prokurori Spai sht paraqitur me t njjtat akuza dhe pa sjell fakte t reja. 5 punonjsit e tatimeve tashm nuk do t kontrollohet nga efektivt e komisariatit si ndodhte zakonisht m par por sht vn n jet projekti q u miratua edhe n parlament teksa kontrolli do t jet elektronik prmes vendosjes s nj ipi n trupin e secilit prej 5 shtetasve. N rast se dalin nga shtpia ather ata paditen nga sinjali elektronik. Nderkohe qe jane edhe 4 punonjes te tjere te cileve nuk u eshte zhvilluar sance gjyqesore perkatesisht Gent Bilali, Rrok Lorja, Uarda Albunesa dhe Erisa Llukaej. Bilali dhe Lorja jan arrest shtpie n kushte spitalore ndrsa Albunesa dhe Llukaej jan liruar nga gjykata pas garancis pasurore prej 5 mij eurosh secila dhe vijojn t ndiqen t lira

Lexoni dhe kete

GJYKATA LE NE BURG ISH-DREJTORIN E OSHEE MIRDITE

Ish-drejtori i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike në Mirditë Altin Nikolli, i arrestuar dy …