Wednesday , 18 September 2019

Arrestohet 36- vjecari nga Shkodra “me porosi” te policise belge

Policia belge ka shtėnė nė dorė sot 36-vjeēarin nga Shkodra Dorian Duli sėbashku me njė pjesė tė objekteve tė vjedhura prej tij. Arrestimi u bė nga Policia e qarkut tė Shkodrės me porosi tė saj. Duli ishte pjesė e njė grupi kriminal qė kishte kryer vjedhje me armė nė Belgjikė dhe nė Greqi, grup qė u godit nė muajin tetor nė qytetin e Shkodrės me bashkėpunimin edhe tė policisė belge.

Policia e Shtetit njoftoi se gjatė ditės sė sotme arrestoi 36-vjeēarin Dorian Duli, banues nė Shkodėr, person me precedentė tė rėndė kriminalė brenda dhe jashtė vendit, duke ekzekutuar letėrporosinė e autoriteteve belge tė Gjykatės Luvėr pėr kontrollin e shtėpisė sė tij, me synim sekuestrimin e pasurive tė vjedhura nė Belgjikė.

Dyshohet se ky shtetas ėshtė pjesė e njė krupi kriminal qė ka kryer vjedhje me armė si jashtė dhe brenda vendit, grup i cili u godit nė muajin tetor 2014 nė bashkėpunim me autoritetet Belge. Po ashtu dyshohet qė ky shtetas tė kėtė precedentė tė rėndė kriminalė dhe nė Greqi.

Gjatė kontrollit nė ēantėn e tij tė shpinės nga strukturat e policisė janė gjetur e sekuestruar nė cilėsinė e provės materiale:

*tre arme zjarri pistoletė tė tipit: TT, CZ, dhe pistoletė me Mulli me mbishkrimin Smith veson,
* si dhe njė armė gjahu Superpost me tytė tė shkurtuar, tre krehra me fishekė, 80 copė fishekė kalibėr 9 mm dhe 12 mm.
 

Nė ambientet e brendshme dhe tė jashtme tė banesės, gjatė kontrolleve tė ushtruara, u sekuestruan nė cilėsinė e provės materiale:

* 13.000 mije euro tė prerjeve tė ndryshme,
* 700 mijė lekė tė reja,
* disa ora dorė tė shtrenjta, unaza material argjendi, disa aparate telefoni, kamera dhe aparate fotografike te markave te ndryshme,
* pajisje shėrbimi policie si jelek antiplumb, jelek policie, pranga, shkop gome, njė tabelė me mbishkrimin Ministria e Rendit Publik-Policia Rrugore etj,
* njė armė gjahu e markės Benelli, kalibėr 12 mm, njė gjerdan me fishekė tė kėsaj arme gjahu,
* automjeti tip Land Crysler me targe AA354JN,
* automjeti Volksvagen Golf–4 me targe AA481JP,
* si dhe njė motoēikletė pa targa.

Lexoni dhe kete

KALIM I PALIGJSHƋM I KUFIRIT, ARRESTOHEN 2 SHTETAS

Policia e ShkodrĆ«s ka parandaluar dhe goditur njĆ« tjetĆ«r rast tĆ« tentativĆ«s pĆ«r dhĆ«nie ndihmĆ« …