Thursday , 3 December 2020

ARSEN HAJDARI, GATI RIKTHIMI TEK VLLAZNIA?

Mesfushori i njohur shkodran Arsen Hajdari mund tė rikthehet sėrish tek Vllaznia. Ai nė gjashtė muajt e fundit ka tentuar tė luajė nė futbollin italian por nuk ia ka dalė dot dhe pėr kėtė arsye, ėshtė rikthyer sėrish nė Shkodėr. Ditėn e djeshme madje ka dalė nė stėrvitje me kuqeblutė dhe ka luajtur nė ndeshjen miqėsore qė ata kanė zhvilluar me ekipin U-19 tė Akademisė Vllaznia. Forma e tij pėrgjithėsisht dukej e mirė megjithatė do jetė stafi teknik qė do ta testojė edhe pėr disa ditė tė tjera, para se tė marrė vendimin pėrfundimtar pėr tė.

Hajdari kujtojmė se para 2-3 sezonesh, ka qenė njė nga emrat mė tė spikatur tė mesfushės shkodrane por edhe tė kampionatit shqiptar. Por disa momente jo tė mira qė kaloi, e bėnė atė tė largohej nga Vllaznia dhe sezonin e kaluar tė luante me Besėlidhjen e Lezhės ndėrsa mė pas, provoi edhe futbollin italian. Gjithsesi tani ėshtė rikthyer dhe ndoshta mund tė jetė njė alternativė mė shumė pėr skuadrėn shkodrane, pėr mė tepėr qė ka mbetur njė vend bosh nė mesfushė pas largimit tė kosovarit Hoxha sepse Hajdari luan pikėrisht nė tė njėjtin pozicion.

Megjithatė nuk duhet ngutur. 27 vjeēari e ka vetė nė dorė kėtė gjė. Nėse arrin tė bindė Cungun, vendin tek Vllaznia e ka gati. Por ndėrkohė, nė miqėsoren e djeshme, me skuadrėn shkodrane ėshtė aktivizuar nė pjesėn e dytė edhe njė lojtar 19 vjeēar i ardhur nga Italia. Bėhet fjalė pėr njė futbollist me origjinė shkodrane i cili luan si sulmues. Quhet Adriano Qosaj dhe paraqitja e tij e parė me kuqeblutė ka qenė e mirė, madje ka shėnuar edhe gol por kjo nuk do tė thotė se e ka tė sigurtė firmosjen me ta. Pėrveē kėtyre dy futbollistėve, nė ditėt e para tė janarit nė Shkodėr priten tė vijnė edhe lojtarė tė tjerė pėr provė dhe shpresa ėshtė tė gjenden lojtarėt e duhur pėr gjysmėn e dytė tė sezonit.

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA U19 FITON 5 – 0 “DERBIN” ME KF SHKODRA

Vllaznia U19 vijon tĆ« fitojĆ« nĆ« kampionat dhe tĆ« kryesojĆ« me meritĆ« renditjen edhe pas …