Friday , 15 November 2019

ASAMBLEJA E PS, DEBATE BLUSHI- RAMA

Asambleja Kombėtare e Partia Socialiste nisi punimet, ku nė qendėr tė diskutimeve tė saj ishte analiza e rezultatit zgjedhor tė 21 Qershorit ndersa nuk munguan debatet. Kryetari i Partisė Socialiste Edi Rama nė fjalėn e tij tha se me zgjedhjet e 21 qershorit PS-ja fitoi sfida tė rėndėsishme, por ka ende shumė punė pėrpara pėr tė bėrė e pėr tė ecur nė drejtimin e duhur.

Asambleja Kombėtare  e PS ndėrmorri disa vendime qė lidhen me ndryshimet nė statut, dhe zgjedhjet e reja nė parti, proces nė tė cilin kryetari nuk pėrfshihet. Deputeti Ben Blushi ka shfryėzuar kėtė moment pėr tė shprehur njė sėrė kritikashne mes te cilave shkeljen e afatit pėr mbajtjen e zgjedhjeve nė parti si dhe situaten ekonomike nė vend. Kundėrshtitė kanė qenė pėr shkak tė njė vendimi pėr tė mos shkuar nė zgjedhjen e kryetarit tė partisė, i cili sipas statusit, parashikon zgjedhjen njė herė nė 4 vjet.  Blushi i cili erdhi me vonesė nė Asamble, pak kohė pasi Rama kishte nisur fjalėn e tij i ka kėrkuar llogari kryesocialistit jo vetėm pėr qeverisjen por dhe vonesėn e zgjedhjeve. Blushi i kėrkoi Ramės tė zbatojė statusin pėr zgjedhjet pėr kryetar.

Mėsohet se Kryetari i partisė i ėshtė kundėrvėnė ashpėr me fjalėt, se Blushi e ka braktisur betejen dhe se kur tė tjerėt mblidhnin vota ai luftonte PS. Burimet brenda Asamblesė PS bejne te ditur se debati ka qenė mjaft i ndezur dhe i tensionuar dhe ėshtė pėrmbyllur me vendimin qė do tė jetė pikėrisht kongresi i PS-sė qė do tė mbahet nė janar qė do tė pėrcaktojė nėse do tė ketė apo jo zgjedhje pėr kryetarin nėse forca politike fiton zgjedhjet apo dhe beteja tė tjera elektorale.

Lexoni dhe kete

DREJTORƋT E RINJ NƋ DREJTORITƋ RAJONALE SHKODƋR, REAGON EDHE GURAKUQI

Mungesa e emĆ«rimeve tĆ« drejtorĆ«ve tĆ« rinj nĆ« drejtoritĆ« rajonale nĆ« ShkodĆ«r vijon tĆ« prodhojĆ« …