Wednesday , 25 November 2020

ASGJESOHEN 11 308 BIM NARKOTIKE CANNABIS SATTIVA

Vijon operacioni masiv anti cannabis.Policia e qarkut Shkoder ben me dije se jane asgjesuar 11 308 bim narkotike cannabis – sattiva n 62 parcela si dhe sekuestrohet nj arm zjarri (mitroloz) model-56 Nga shrbimet e Komisariatit t Policis Shkodr dhe Vau Dejs n bashkpunim me Drejtorine Vendore Shkodr dhe Forcat e Ndrhyrjes s Shpejt Shkodr n vijim t operacioneve t njpasnjshme pr goditjen e veprimtaris kriminale t kultivimit t bimve narkotike , n baz t informacioneve t siguruara n rrug operative kan vazhduar kontrollet n mnyr t pandrprer n territorin e njsisve administrative Pult, Shllak e Temal. Si rezultat i kontrollit t ushtruar n dat u arrit q : * N Pult t Shkodrs u gjetn dhe u asgjsuan me an t djegies 36 parcela me nj numr prej 8777 bim narkotike t dyshuara t llojit cannabis – sattiva * u sekuestrua n cilsin e provs materiale nj arm zjarri (mitroloz) model-56 dhe nj kuti me 18 fishek model-56 Nga verifikimet hetimore, u shpalln n krkim 3 shtetas t dyshuar si kultivues t ktyre bimve, konkretisht shtetasit me iniciale N.M, 56 vje, banues n fshatin Bruaj, Pult Gj.K, 40 vje, banues n fshatin Bruaj, Pult Rr.K, 56 vje, banues n fshatin Bruaj, Pult * Gjithashtu n Shllak e Temal t Vau Dejs u gjetn dhe u asgjsuan me an t djegies 26 parcela me nj numr prej 2531 bim t dyshuara narkotike t llojit cannabis – sattiva me gjatsi nga 1.7 m deri n 2.5 m t mbjella n toka publike dhe n nj terren t thyer malor Nga shrbimet e DVP Shkodr vijon puna me intensitet dhe angazhim maksimal n terren me qllim zbulimin dhe asgjsimin e siprfaqeve t dyshuara me bim narkotike dhe identifikimin dhe vnien para prgjegjesis penale t t gjith autorve t ktij aktiviteti kriminal. Materialet proeduriale i’u referuan Prokuroris s Rrethit Gjyqsor Shkodr pr veprat penale “Kultivim t bimve narkotike” dhe “Prodhim dhe mbajtje pa leje e armve luftarake dhe municionit”

Lexoni dhe kete

SHPERTHIM NE NJE OBJEKT NE NDERTIM NE SHENGJIN

Një sasi lëndë plasese ka shpërthyer në një objekt në ndërtim në Shëngjin. Ngjarja ndodhi …