Tuesday , 25 January 2022

ATENTAT PR HER T DYT ME SNAJPER, VRITET XHABIR SHEGA

Afro nj vit m par pikrisht n gushtin e 2014-es Xhabir Shega i shptoi nj atentati me snajper t br nga Kalaja Rozafa e Shkodrs, ndrsa ai ndodhej n oborrin e shtpis. Rreth ors 20.40, kur persona ende t paidentifikuar srish nga e njjta zon e qelluan po me snajper 51 vjearin po n oborrin e tij. 2 plumbat q e goditn n kraharor i lan mundsi t jetonte 51 vjearit Shega deri n dyert e spitalit rajonal t Shkodrs, pasi aty ai ndrroi jet duke mos i mbijetuar plagve t marra.

Me date 11.06.2015 rreth ores 20.40 ne lagjen Ajasem eshte plagosur ne oborrin e baneses se tij poshte kalase me dy plumba nga persona te paidentifikuar me arme zjarri shtetasi Xhabir( Vil) Shega, 51 vje, i cili vdiq ne Spitalin rajonal Shkoder thuhet n njoftimin e policis s Shkodrs. Sipas policis, mendohet q autori t ket qen n nj largsi t konsiderueshme me objektivin e atentatit, ndaj dyshimet jan q t bhet fjal pr nj ekzekutim me snajper, ndrsa motivet dyshohet t lidhen me hakmarrjen. Kjo pasi Shega ishte n gjak me disa fise n Shkoder. Blute sqarojn se 51-vjeari ishte person me precedent penal. N vitin 2002 Shega ka vrar me arm zjarri personin me inicialet E.B dhe sipas policis ka br 12 vite burg duke ln institucionin e vuajtjes s dnimit n vitin 2014. Me 9 gusht t 2014, Xhabir Shega mbeti i plagosur sbashku me Sadetin Lohjan teksa u qllua me snajper nga muret e kalas s Shkodrs.

Lexoni dhe kete

TË DYSHUAR PËR VRASJEN E PASHKO UJKËS NË SHKODËR, GJYKATA E SHKODRËS LIRON NGA BURGU 2 SHTETASIT

Gjykata e Shkallës së Parë në Shkodër ka liruar nga burgu autorin e dyshuar të …