BALAJ “BEKIM” PER KOMBETAREN SHQIPTARE!

Reshjet e dendura tė shiut qė shtynė sfidėn me Maqedoninė i sollėn fat skuadrės kombėtare nė kualifikueset e Botėrorit 2018. Nė “Loro Boriēi” tė Shkodrės u zhvilluan edhe 15 minutat e fundit ku kuqezinjtė arritėn tė marrin maksimumin duke e mbyllur ndeshjen me rezultatin 2-1.

Nė startin e kėtij edicioni kualifikues tė ishte Bekim Balaj vendimtari pėr kombėtaren me golin e shėnuar nė minutėn e 89 tė takimit. Nė kėto minuta mori rolin e protagonistit edhe portieri Berisha qė shpėtoi pėr mrekulli portėn e tij vetėm pak minuta pas golit tė Balajt, ndėrkohė qė Sadiku kishte shansin e artė pėr tė shėnuar njė tjetėr gol me peshė pėr kombėtaren por 25-vjeēari gaboi pėr pak.

Pėrsa i pėrket 75 minutave tė zhvilluara nė mbrėmjen e sė hėnės, ato u mbyllėn me barazimin 1-1 ku Sadiku i dha avantazhin Shqipėrisė nė minutėn e 9, ndėrkohė qė pėr Maqedoninė e shėnoi golin e barazimit tė pėrkohshėm, Alioski pasi shfrytėzoi njė gabim nė pasim tė Kukelit.

Pas takimit tekniku kuqezi theksoi se kjo fitore ishte mjaft e vėshtirė ashtu sic e kishte pritur.

“Nuk ishte e lehte kjo ndeshje, e kam thene edhe perpara ndeshjes qe Maqedonia eshte nje skuader e forte sipas meje nga mesfusha dhe perpara dhe kete e ka treguar mbreme gjithashtu dhe sot. Ishte nje fitore e vuajtur por e kerkuar me te gjitha forcat tona, besoj se shte nje gezim i madh per tifozet tane per lojtaret tane, besoj se kemi filluar me kembe te mbare dhe sic e kisha thene dhe perpara ndeshjes, ndeshjet tona te veshtira jane Maqedonia, Lichtenstein dhe Izraeli. Spanja dhe Italia jane ndeshje qe mund ti zhvillojme shume mire, keta jane ndeshjet qe mund te bejne diferencen.”

Nė lidhje me aktivizimin e Balajt, tekniku kuqezi shtoi se cdo gjė ishte menduar pėr tė shfrytėzuar Balajn nė minutat qė I nevojitej ekipit.

“ E kemi mbajtur ne nxemje me qellim kur te lodheshin te tjeret te futej ne fushe ne momentin e duhur , duhet te shfrytezojme  cilesite e Bekimit, eshte nje lojtar qe ka nje pergatitje te madhe , eshte shume i motivuar. Mbreme jemi nisur duke pergatitur nje ndeshje ndryshe por sot kemi pasur mundesine te studiojme me mire kundershtarin dhe te luajme nje ndeshje duke provuar te fitojme dhe ja kemi dalur”

Nga ana tjeter tekniku maqedonas Igor Angelovski deklaroi se ekipet ishin te barabarta pavarėsisht humbjes.

“Ishte njė ndeshje qė u luajt nė 2 ditė, nuk jam I knaqur nga rezultati pasi pėsuam gol nė minutėn e 90 dhe pas asaj patėm njė shans shumė tė mirė qė tė shėnonim porn a e mohoi portiere Berisha. Kėto gabime individuale qė I bėm nė fund tė ndeshjes nuk na lejohen. Mendoj se ishim tė barabartė.”

Me kėtė fitore ndaj Maqedonisė, Shqipėria merr 3 pikėt duke u barazuar me Spanjėn dhe Italinė qe i fituan ndeshjet e tyre respektive ndaj Lihtenshtejnit dhe Izraelit.

Lexoni dhe kete

ATLETIKƋ/ VLLAZNIA FITON KUPƋN E 12-tĆ« RADHAZI

Atletika shkodrane e ka nisur serinĆ« e aktiviteteve tĆ« rĆ«ndĆ«sishme kombĆ«tare me triumf duke dominuar …