Saturday , 15 August 2020

BALAJ BEKIM PER KOMBETAREN SHQIPTARE!

Reshjet e dendura t shiut q shtyn sfidn me Maqedonin i solln fat skuadrs kombtare n kualifikueset e Botrorit 2018. N Loro Borii t Shkodrs u zhvilluan edhe 15 minutat e fundit ku kuqezinjt arritn t marrin maksimumin duke e mbyllur ndeshjen me rezultatin 2-1.

N startin e ktij edicioni kualifikues t ishte Bekim Balaj vendimtari pr kombtaren me golin e shnuar n minutn e 89 t takimit. N kto minuta mori rolin e protagonistit edhe portieri Berisha q shptoi pr mrekulli portn e tij vetm pak minuta pas golit t Balajt, ndrkoh q Sadiku kishte shansin e art pr t shnuar nj tjetr gol me pesh pr kombtaren por 25-vjeari gaboi pr pak.

Prsa i prket 75 minutave t zhvilluara n mbrmjen e s hns, ato u mbylln me barazimin 1-1 ku Sadiku i dha avantazhin Shqipris n minutn e 9, ndrkoh q pr Maqedonin e shnoi golin e barazimit t prkohshm, Alioski pasi shfrytzoi nj gabim n pasim t Kukelit.

Pas takimit tekniku kuqezi theksoi se kjo fitore ishte mjaft e vshtir ashtu sic e kishte pritur.

Nuk ishte e lehte kjo ndeshje, e kam thene edhe perpara ndeshjes qe Maqedonia eshte nje skuader e forte sipas meje nga mesfusha dhe perpara dhe kete e ka treguar mbreme gjithashtu dhe sot. Ishte nje fitore e vuajtur por e kerkuar me te gjitha forcat tona, besoj se shte nje gezim i madh per tifozet tane per lojtaret tane, besoj se kemi filluar me kembe te mbare dhe sic e kisha thene dhe perpara ndeshjes, ndeshjet tona te veshtira jane Maqedonia, Lichtenstein dhe Izraeli. Spanja dhe Italia jane ndeshje qe mund ti zhvillojme shume mire, keta jane ndeshjet qe mund te bejne diferencen.

N lidhje me aktivizimin e Balajt, tekniku kuqezi shtoi se cdo gj ishte menduar pr t shfrytzuar Balajn n minutat q I nevojitej ekipit.

E kemi mbajtur ne nxemje me qellim kur te lodheshin te tjeret te futej ne fushe ne momentin e duhur , duhet te shfrytezojme cilesite e Bekimit, eshte nje lojtar qe ka nje pergatitje te madhe , eshte shume i motivuar. Mbreme jemi nisur duke pergatitur nje ndeshje ndryshe por sot kemi pasur mundesine te studiojme me mire kundershtarin dhe te luajme nje ndeshje duke provuar te fitojme dhe ja kemi dalur

Nga ana tjeter tekniku maqedonas Igor Angelovski deklaroi se ekipet ishin te barabarta pavarsisht humbjes.

Ishte nj ndeshje q u luajt n 2 dit, nuk jam I knaqur nga rezultati pasi psuam gol n minutn e 90 dhe pas asaj patm nj shans shum t mir q t shnonim porn a e mohoi portiere Berisha. Kto gabime individuale q I bm n fund t ndeshjes nuk na lejohen. Mendoj se ishim t barabart.

Me kt fitore ndaj Maqedonis, Shqipria merr 3 pikt duke u barazuar me Spanjn dhe Italin qe i fituan ndeshjet e tyre respektive ndaj Lihtenshtejnit dhe Izraelit.

VLLAZNIA NIS STËRVITJEN, VJEN ARDIT HOXHAJ

Pas 10 ditësh pushimi, Vllaznia ka zbritur sërish në fushën e stërvitjes, por këtë herë …