BASHA: 5- fishimi I SIPERFAQES ME DROGE, AKUZE ME FAKTE

Kryetari i Partisė Demokratike, Lulzim Basha dėgjoi dhe bashkėbisedoi me drejtues tė strukturave tė Partisė Demokratike nė Pukė. Puka ėshtė njė ndėr zonat qė ka vuajtur mė sė shumti keqqeverisjen e Edi Ramės, mos mbajtjen e premtimeve, papunėsinė nė rritje dhe pėr pasojė emigrimin. Edi Rama nė tre vite, theksoi zoti Basha ėshtė faktuar si njeriu qė e do pushtetin pėr vete dhe njė grup miqsh tė tij, duke u lėnė si alternativė qytetarėve drogėn dhe emigrimin.

“Pėr fatin e keq tė Shqipėrisė ėshtė provuar se Edi Rama, ky koalicion qeveritar prej ditės sė parė e deri tani qė po i vjen mbyllja e mandatit ka menduar vetėm pėr veten e vet, vetėm pėr xhepat e vet, vetėm pėr pasurimin e vet, vetėm pėr pushtetin e vet. Sepse njė qeveri qė erdhi me premtimin pėr 300 mijė vende pune dhe ēoi 100 mijė shqiptarė refugjatė; Njė Kryeministėr qė premtoi shėndetėsi falas dhe e futi nė gjendjen mė mesjetare, mė tė zezė, mė tė vobektė, mė tė korruptuar qė ka parė shėndetėsia nė kėto 26 vite; Njė Kryeministėr qė premtoi rend dhe siguri dhe qė shumėfishoi krimin, drogėn, vrasjet, nuk ėshtė nė gjendje tė tregojė njė punė konkrete qė i vlen qytetarėve, por qė i tregohen me gisht me dhjetėra afera korruptive ėshtė varrmihėse e shpresės”.- theksoi Basha. 

Nė Pukė ka me qindra hektarė tokė tė mbjellur me kanabis nėn mbrojtjen e policisė dhe pushtetarėve vendorė, theksuan qytetarėt. Nė 17% tė territorit ėshtė 5- fishuar kultivimi i kanabisit nė njė vit. Nga 44.7 hektarė vitin e kaluar nė 213.7 hektarė kėtė vit, theksoi zoti Basha duke shtuar se kjo ėshtė vepėr e Al Kaponeve nė qeveri, nė bashkėpunim tė ngushtė me kartelin e drogės, ėshtė alternativa e Edi Ramės.

Sinkr…….

“Edi Rama llomotit pėr orė tė tėra por nuk thotė  asgjė pėr krimin qė mori pesė jetė njerėzish nė dy ditė ndėrkohė qė ai rrihte gjoksin. Ministrit tė tij i ishte trashur gjuha se iu kapėn 21 tonė drogė. 21 tonė drogė janė akuza me fakte, pėr kriminalizimin qė Edi Rama i ka bėrė shtetit shqiptar.  Ėshtė prova se demokratėt, Partia Demokratike po thonin dhe thonė tė vėrtetėn, qė sipėrfaqja e kultivimit ėshtė shumėfishuar dhe shtrihet anembanė Shqipėrisė, si pėrgjigja e zezė, si alternativa e vetme qė Edi Rama u lė fukarenjve qė punojnė si skllevėr sepse pėrfitimet i marrin njė grusht njerėzish”.

Lexoni dhe kete

BARDH SPAHIA ZHVILLON TAKIME NƋ VELIPOJƋ

Numri 7 nĆ« listĆ«n e kandidatĆ«ve tĆ« PD, Bardh Spahia, Ć«shtĆ« takuar me grate e …