BASHA: 8 DHJETORI, DITA E RREZIMIT TE QEVERISE RAMA- META

Gjatė konventės sė Forumit Rinor tė Partisė Demokratike, Kreu i PD-sė, Lulzim Basha ka hedhur akuza tė ashpra ndaj qeverisė Rama-Meta. Gjatė fjalės sė tij tė mbajtur nė konventėn e FRPD-sė sė Tiranės nė takimin e 20 tė votimit pėr kreun e Forumit Rinor Demokrat, Basha u shpreh se “8 Dhjetori ėshtė dita e rrėzimit tė qeverisė Rama-Meta”.

“Nė kėtė sallė, mė shumė se dje, mė shumė se njė kohė tė gjatė, shoh njė ditė tė magjishme nė fytyrat tuaja, nė mendjet tuaja. Ēfarė tė jetė vallė? Ėshtė drita e garės mė tė bukur dhe tė hapur qė ka pasur ndonjėherė FRPD-sė. Po ēfarė tjetėr ndriēon?

Unė them se pėrtej garės ndriēon dhe kurora, dita e madhe e 8 dhjetorit, dita e madhe e lirisė, e nderimit dhe kujtimit pėr heronjtė e demokracisė, qė 25 vite mė parė i dhanė fund diktaturės mė tė madhe komuniste nė Evropė. Nderim pėr ata student, pėr ata intelektualė, Sali Berishėn, Gramoz Pashko, etj.

Nderimi ndrin sot nė zemrat e rinisė demokrate qė ėshtė e vendosur pėr tė marrė stafetėn e demokracisė nė kėtė vend.

8 dhjetori qė vjen ėshtė dita pėr tė bėrė sėrish histori, dita e marshimit tė madh tė protestės dhe e protestės popullore dhe marshimit nė bulevard, ėshtė dita pėr shkarkimin e qeverisė sė katastrofės kombėtare Rama-Meta”, u shpreh Basha.

Kreu i PD-sė tha mė tej se, “asnjė grup shoqėror interesi nuk ka parė njė ditė tė mirė nė kėto dy vjet qeverie me pėrjashtim tė njė grupi klientelistėsh. Tė gjithė tė zhgėnjyer, tė nėpėrkėmbur, tė vjedhur nga qeveria e zullumeve kombėtare.

Tė gėnjyer tė sėmurėt qė nuk shohin asnjė pėrmirėsim nė spitale, por vetėm pėrkeqėsim dhe shohin sesi tė afėrmit e tyre, nė vend qė tė marrin kujdesin e premtuar falas, pėrballen me standardet mė tė zeza.

Tė mashtrua, ushtria e tė papunėve shqiptarė, qė ēdo natė u shtohet pasiguria pėr bukėn e fėmijėve. Tė lėnduar fermerėt qė janė lėnė nė mėshirė tė fatit dhe motit dhe mė keq, atėherė kur arrijnė tė mbijetojnė, u del para njė qeveri qė i godet nė treg.

Tė cenuar njė mori studentėsh nga pabesia e Edi Ramės me ligjin korruptiv tė arsimit tė lartė qė privon mijėra student nga pamundėsi financiare dhe do tė mashtrojė dhjetėra mijė tė tjerė nėse do ta lejojmė tė vazhdojė.

Tė mashtruar, pronarėt; tė pėrndjekurit, qė janė rivrarė nga Edi Rama me dekorimin qė u bėri xhelatėve tė diktaturės. Tė vjedhur tė gjithė nė taksa dhe tarifa, qė nuk shkojnė nė buxhet por nė xhepat e njė grushti klientelistėsh dhe bandėn e 40 hajdutėve tė Edi Ramės.

Tė zhgėnjyer edhe socialistėsh qė shohin se qeveria pasurohet dhe tė vetmin qė marrin pėrgjegjėsi janė njė dorė kriminelėsh me damkė.

Tė mashtruar dhe pensionistėt, I trembur dhe biznesi nga gjobat, taksat, biznesi, kusarėt, zuzarėt. Ky ėshtė realiteti.

Kanė mashtruar dhe dėshtuar nė premtimin pėr 300 mijė vende pune, pėr ulje taksash dhe rritje rrogash. Kanė vjedhur paratė e shqiptarėve nė shuma marramendėse. Mė shumė 770 milionė nė prokurorime e tendera, 600 milionė USD vetėm me marrėveshjen e CEZ-it.

Ndaj, vetėm dy ditė para 8 dhjetorit, shqiptarėt anembanė bien dakord se pritja pėr kėtė qeveri e m,baroi kohėn e saj, se shpresa nuk ka mė shpresė dhe Rama – Meta e dogji mandatin e saj dyvjeēar. Ata janė sot rrokullisja, laku nė ekonominė e vendit, janė grabitja, korrupsioni dhe eksodi pėr qindra mijė shqiptarė”.

“Zgjidhja pėr Shqipėrinė ėshtė njė qeveri teknike pėr tė shpėtuar vendin nga e keqja qė e ka mbėrthyer dhe ndaj nė 8 dhjetor ne nisim maratonėn pėr largimin e qeverisė, me pjesėmarrje masive nė protestė, pa u lodhur asnjė ēast pėr arritjen e objektivave tona”, theksoi nė fund tė fjalės sė tij, kreu i PD-sė, Lulzim Basha.

Lexoni dhe kete

META JEP MESAZHIN E PRERƋ PƋR POLITIKƋN

Presidenti Ilir Meta i bĆ«n thirrje gjithĆ« politikĆ«s shqiptare tĆ« mos humbasĆ« mĆ« asnjĆ« minutĆ« …