BASHA: ASNJE KUSHT I RI NGA PD. TA VOTOJME REFORMEN

“Sot i bėj thirrje tė gjitha palėve ta votojmė kėtė marrėveshje. Pėr fat tė keq kjo marrėveshje ėshtė vėnė nė dyshim. E para, ka pasur mirėkuptim prej kohėsh se pėr 4 institucionet do tė aplikohej e njėjta formulė. Tė hėnėn kjo marrėveshje ėshtė konfirmuar nga PS. Ėshtė pretenduar dje se Basha ka prezantuar kushte tė reja pasi ėshtė prezantuar koj marrėveshje. Ky ėshtė njė mashtrim i turpshėm. Ditėn e hėnė, PS i konfirmoi negociatorit tim se marrėveshja ėshtė pėr 4 institucionet.

Sot dua tė bėj me dije se ēdo mashtrim nga pala kundėrshtare bie pėrtokė me kėto dy prova. Ku ėshtė kushti i ri? Ku ėshtė kushti i ri? Mbrėmė nė mesnatė nė moment sinqeriteti Fatmir Xhafaj pranoi se drafti zyrtar i PS qė ndodhet sot nė Kuvend sipas procedurave zyrtare, nuk pėrfshin as rekomandimet Nuland as rekomandimet Hahn. PD kurrė nuk e ka pranuar kėtė draft. Pjesa pėr KLGJ dhe KLP ėshtė formula e vjetėr. Pse ndodh kjo?

Pėr ne, kemi njė marrėveshje. I pėrmbahemi kėsaj marrėveshje, jemi gati ta votojmė sot nė Parlament. Pse do t’i anonēonim marrėveshjet Kancelares Angela Merkel etj. Pse do ta bėnim kėtė? Ka njė marrėveshje dhe Edi Rama duhet ta zbatojė kėtė marrėveshje. PD do tė jetė sot nė Parlament pėr kėtė marrėveshje. I bėj thirrje tė heqė dorė nga lojrat”, tha kreu i PD Lulzim Basha.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …