BASHA: DOM SIMONI KTHEU GUXIMIN E SHQIPTAREVE QE ADHURUAN ZOTIN

25 vjetori i mbajtjes s meshs s par n varrezat e Kishs Katolike n Shkodr, pas viteve 90-t, sht kujtuar edhe nga kryetari i opozits Lulzim Basha.Me an t nj statusi n faqen e tij n Facebook, Basha thot se 25 vjet m par n Shqipri u rikthye e drejta e shprehjes, ku mesha e Dom Simonit u dha zemr t gjith shqiptarve q guxuan t shprehnin adhurimin ndaj Zotit.

Basha: Si sot 25 vjet m par, n Shqipri u rikthye e drejta e shprehjes dhe liria e ndrgjegjes, me nj akt historik t kurajos civile t Dom Simon Jubanit, me meshn q mbajti n varrezat e Shkodrs. Mesha e Dom Simon Jubanit i dha zemr t gjith besimtarve t Zotit dhe ishte nj goditje n zemrn e regjimit komunist q i kishte privuar qytetart nga lirit e t drejtat themelore.

Pas kalvarit t terrorit dhe burgosjes t mijrave q guxuan t shprehnin adhurimin ndaj Zotit, mesha e 4 nntorit rihapi pr shqiptart rrugn e liris s besimit, liris s shprehjes dhe lirive politike.Nderim t prjetshm pr Dom Simon Jubanin dhe veprn e tij. Nderim pr klerin shqiptar t t gjitha besimeve q mbajti t ndezur flakn e besimit n Zot.

Lexoni dhe kete

BANORËT E LAGJES SKËNDERBEG MARRIN MBËSHTETJEN E INSTITUCIONEVE

Banorët e lagjes Skënderbeg në qytetin e Shkodrës duket se tashmë kanë edhe mbështetjen e …