Friday , 15 November 2019

Basha – Fule: Tė mbyllėsh sytė para kėsaj situate, ėshtė bashkėfajėsi

Arsyet e bojkotit tė Kuvendit, kreu i opozitės Lulzim Basha ja bėri tė ditura Komisonerit nė largim pėr Zgjerimin nė Bashkimin Europian Shtefan Fyle, nė tė fundit takim zyrtar qė mbahet nė Tiranė, nė kuadėr tė dialogut tė Nivelit tė Lartė.

Takimi qė zgjati pėr afro njė orė, i shėrbeu kryetarit Basha pėr t’ia bėrė sėrish tė qartė, siē tha ai, ndėrkombėtarėve qėndrimin se, opozita kėrkon rivendosjen e normalitetit nė tempullin e demokracisė qė sipas demokratėve ėshtė asgjesuar nga shumica parlamentare.

Situata ėshtė shumė e rėndė, tha Basha dhe tė mbyllėsh sytė pėrpara kėsaj gjendje, ėshtė bashkėfajėsi.

Por mirėkuptimin, opozita duket se e ka gjetur tek pasaardhėsi i zotit Fyle.

Edhe pse jashtė Kuvendit, opozita do tė jetė pjesė e tryezės sė thirrur nga kreu i shtetit pėr reformėn nė drejtėsi, qė do tė mbahet nė 6 Tetor.

Kreu i opozitės thotė se, gjithpėrfshirja ėshtė kushti i panegociueshėm pėr njė proces kaq jetik pėr demokracinė dhe sistemin e drejtėsisė, qė sipas tij po tenton tė kapet nga maxhoranca.

Lexoni dhe kete

DREJTORƋT E RINJ NƋ DREJTORITƋ RAJONALE SHKODƋR, REAGON EDHE GURAKUQI

Mungesa e emĆ«rimeve tĆ« drejtorĆ«ve tĆ« rinj nĆ« drejtoritĆ« rajonale nĆ« ShkodĆ«r vijon tĆ« prodhojĆ« …