BASHA: ME 8 DHJETOR NISIM PROTESTAT

Kryetari I partisė demokratike Luzlim Basha nga Vau Dejsi ka paraljmėruar nisjen e protestave kundėr qeverisė me 8 Dhjetor. Basha ka ftuar tė gjithė shqiptarėt nė marshimin kundėr kėsaj qeverie e cila ka zhytur vendin nė krizė ekonomike.

“Nėse mendoni se koha e kėsaj qeverie ka mbaruar atehere ju ftoj me 8 dhjetore ne Tirane ne marshimin e protestės. 8 dhjetore per te gjithe ata qe kane shpresuar nje vend pune por shohin qe po mbyllen vendet e punes, me 8 dhjetore per te gjithe ata qe prisnin ulje taksash dhe sot perballen me arbitraritet e taksa te rritura e gjoba, me 8 dhjetore per te gjith ata qe u ka ardhur laku ne fut te mblidhemi ne tirane per te marre ne dore fatet e vendit”.-tha Basha nga Vau i Dejės

Basha deklaroi se partia e drejtuar prej tij synon ta shohė me realizėm gjendjen ekonomike, ndryshe nga qeveria qė sipas tij e mbulon me propaganda dhe mashtrime.”Qellimi i PD ėshtė tė regjistrojmė gjendjen ekonomike papunesine si rezultat i keqeverisjes, rritjes sė taksave dhe pėr tė pare rrugėt e daljes. Qeverisė nuk ia ndjen per hallet e popullit. Pasi rriti borxhin pasi rriti taksat nuk solli asnje permirsim nė jetėn e shqiptare. Ēmimi i naftes dhe i energjise ėshtė me i larti ne Ballkan. Sot qėllimi ėshtė te marr nga ju hallet dhe problemet dhe per te diskutuar rruget e daljes nga kjo situate. Nuk mund te ketė asnje propagande apo shfaqe tėlevizive ta fsheh gjendjen qe po kalojnė qytetarėt. Pergjegjjsa ėshtė qeveria e ramės e cila kerkon ta shtyje ditet me mashtrimė”

Banorėt e vaut Dejsit I kanė premtuar mbėshtetje maksimale kreut tė Demokratėve ndėrsa kanė lėshuar akuza ndaj qevėrisė Rama.

 

Lexoni dhe kete

REFORMA ZGJEDHORE, REAGON PƋRSƋRI ILIR META

NdĆ«rsa publikoi njĆ« shkrim tĆ« BB-sĆ« qĆ« thoshte se nga kriza e COVID ShqipĆ«ria do …