Friday , 22 October 2021

BASHA: MOSBINDJA CIVILE KA NISUR, ZGJEDHJE TE PARAKOHSHME!

Shefi i opozitės e ka cilėsuar protestėn e sotme tė thirrur nga demokratėt, hapin e e parė drejt njė qeverisje tė re.

Nga podiumi i vendosur para kryeministrisė  Kryetari i PD-sė Lulzim Basha deklaroi se mosbindja civile ka nisur dhe nuk do tė ndalet deri kur tė shporret qeveria Rama- Meta. Ai tha se e vetmja zgjidhje ėshtė largimi i qeverisė

Ndėrsa nė fund tė protestės, nė krah tė ish-kryeminisrit Berisha, Basha ndėrsa falenderoi protestuesit nė mbyllje tė manifestimit, tha se goditja e simbolit tė komunizmit, bunkerit nė zemėr tė Tiranės ishte njė sinjal pėr qeverinė ppėr ti treguar se populli ėshtė i pathyeshėm.

Basha: Ju jeni heronjtė e ri tė dhjetorit tė dytė pėr liri dhe demokraci. Sot i treguam qeverisė sė rrėzuar tė Edi Ramės se pėr ne frika nuk ekziston se pėr ne Shqipėria dhe shqiptarėt ngrihen pėr tė mos u ulur mė kurrė.Poshtrimi, arroganca dhe korrupsioni qė pėrfaqėsonte bunkeri nė mes tė Tiranės sot ėshtė i kallur nė flakė si vetė imazhi i kėsaj qeverie.I shkatėrruar, i goditur nga forca e pathyeshme e bashkimit tonė, sot simboli i tyre dhe nesėr vetė qeveria do ta kuptojnė se populli ėshtė i pamposhtur.

Do tė mbetemi kėshtu tė bashkuar sepse sot sėbashku nuk kemi kryer vetėm njė protestė ndėr mė madhėshtoret nė historinė e kombit, jo thjesht kemi shembur simbolin e korrupsionit e tė krimit, izolimit dhe adhurimit pėr xhelatėrinė komuniste qė pėrfaqėsonte bunkeri nė zemėr tė Tiranės, por po kėshtu kemi hapur njė rrugė tjetėr, rrugėn e lirisė individuale tė ēdo shqipotari jo vetėm tė kastės sė korruptuar Rama-Meta. Rrugėn e njė qeverisje tė re nga jugu nė veri.

Basha u ka bėrė tė qartė protestuesve edhe njėherė ofertėn e tij pėr qeverisje.

Basha: Pėr njė qeverisje qė do ti trajtojė qytetarėt shqiptarė tė barabartė para ligjit, njė qeverisje qė do hapė edhe njė herė shanset e punės, mirėqėnies dhe zhvillimit pėr tė gjithė ju.Pėr njė qeverisje tė dinjitetit tė tė rinjve dhe tė rejave, njė qeverisje qė do ti japė fund fatkeqėsisė dhe poshtėrimit tė pensionistėve, njė qeverisje qė do tė jetė nė krah tė fermerėve shqiptarė, pėr njė qeverisje tė taksave tė ulėta dhe zhvillimit kombėtar me energjinė mė pozitive qė ka njohur ky vend.Pėr njė qeverisje qė ėshtė krenare me aletatėt tanė strategjike, SHBA dhe BE dhe do tė bėjė gjithēka pėr tė vazhduar tė jetė pjesė e denjė e NATO-s dhe nesėr anėtare e BE.

Shefi i opozitės paralajmėroi vijimin e aksionit tė opozitės.

Basha: Para 25 vitesh zėri i 8 dhjetorit bashkė me zėrin e mijėra e mijėra studentėve, intelektualėve, Sali Berishės dhe Gramoz Pashkos, bashkė me zėrin e njė populli mbarė kundėr Tiranisė sė krimit, korrupsionit, varfėrisė.Rroftė 8 dhjetori i 1990, rrofshi ju heronjtė e 8 dhjetorit 2015. Fitorja e parė ėshtė shembja e imazhit tė korrupsionit, krimit dhe izolimit, imazhit tė adhurimit pėr Enver Hoxhėn , bunkerit nė zemėr tė Tiranės. Por ne nuk ndalemi, nuk lodhemi, nuk mposhtemi. Sėbashku do tė fitojmė pėr Shqipėrinė, pėr demokracinė, pėr lirinė. Zoti ju bekoftė ju, fitore.

Lexoni dhe kete

BASHA: KRIZA E KORRUPSIONIT PO PƋRKTHEHET NƋ RRITJE TƋ ƇMIMEVE

NĆ« njĆ« dalje pĆ«r mediat nga selia e PD, kryedemokrati Lulzim Basha, foli sĆ«rish pĆ«r …