BASHA: PA QEVERI TEKNIKE, REVOLTA POPULLORE

LulzimBasha do t’u prijė vetė revoltave popullore nėse nuk do gjejė consensus pėr njė qeveri teknike, qė do pėrgatisė zgjedhjet e ardhshme. Kjo ėshtė strategjia qė do nisė tė zbatohet nė shtator, 10 muaj para zgjedhjeve tė rregullta parlamentare. Nė tė parėn intervistė televizive pas votimit me consensus tė reformės nė drejtėsi, falė bashkėpunimit me IlirMetėn, kryetari i PD tregon pėr ABC News se pėr tė, kjo ėshtė e vetmja mėnyrė pėr tė siguruar zgjedhje tė lira.

Unė kam bėrė njė ftesė para mė pak se njė jave pėr njė marrėveshje politike mes gjithė aktorėve politikė, pa pėrjashtuar e paragjykuar askėnd, qė ky tė jetė njė akt politik konsensual. Por e kam bėrė po ashtu tė qartė qė ndėrs aftesa ime qėndron, po kėshtu jam I bindur qė t’iprij me PD dhe gjithė opozitėn e bashkuar njė lėvzje popullore pėr ta detyruar kėtė mazhorancė nė numra portė rėnėnė legjitimitet qė tė pranoj qeverinė teknike, si I vetmi shans pėr zgjedhje tė lira e tė ndershme. Qeveria teknik eėshtė kushti patejkalueshėm. Dy rrugė ka meqė mė pyetėt, njėra ėshtė ajo e bashkėpunimit politik, tjetra ėshtė e presionit popullor.
 A e gjen tek Ilir Meta sigurinė pėr tė vėnė kushte tė tilla?
 Lulzim Basha nuk e pranon, por nuk mungon sė vlerėsuari rolin e Metės nė konsensusin pėr reformėn nė drejtėsi
Ilir Meta me rolin e tij dėshmoi njė qėndrim parimor nė favor tė interesave tė vendit dhe pėr kėtė e kam pėrshėndetur. Do kisha pėrshėndetur edhe Edi Ramėn po tė kishte bėrė tė njėjtėn gjė. Pėrgjegjėsia ime ėshtė para gjithė qytetarėve para gjithė shqiptarėve …Nė kėtė kontenkst nuk mund tė mos cmoja rolin e Metės pėr arritjen e konsensusit,por nuk mund tė hesht apo tė mbyll sytė para rolit nė vazhdimėsi tė Metės nė mbajtjen  nė kėmbė tė njė qeverie tė inkriminuare tė korruptuar deri nė palcė …Kėto janė dy gjėra tė ndryshme dhe unė sic kam bėrė prej fillimit, di t’ivecoj.
Fjalėn e fundit thotė se e ka vetė nė PD, por pėr herė tė parė pranon se jo vetėm ai, por edhe deputetė tė tij kėshillohen me Berishėn, sic bėnė ambasadorėt dhe Ilir Meta gjatė negociatave pėr reformėn nė drejtėsi.
Z.Berisha ka njė rol si deputet e lider historic I PD me tė cilin sigurishte dhe unė si kryetare dhe antarėt  tė tjerė tė grupit parlamentar, kėshillohemi e pėrfitojmė nga pėrvoja e tij. Vendimmarrja nė PD I takon me tė gjitha atributet e pėrgjegjėsitė kryetarit tė saj LulzimBasha… Nuk jam unė ai qė vendos se kė merr nė telefonz.Meta apo ku pi kafe z.Lu , por unė jam a iqė vendos nė PD.
Po pėr here tė pare kryetari i PD tregon se ka njė system tė ri zgjedhor nė mendje, qė mbetet pėr t’u diskutuar, jo mazhoritari I pėrfolur me prim qė do prekte partitė e vogla, por njė system qė do u rikthejė shqiptarėve tė drejtėn pėr tė zgjedhur deputetėt, njė e drejtė qė prej 2009, e kanė kryetarėt e partive politike.
T’ju them se cfar ėkam problem, mos pėrfaqėsimin e qytetarėve. Kam problem njė parlament qė ėshtė mbushur me horra kriminelė edhe pse amendamentet e 2008 duhej tė rrisnin cilėsinė…Njė qeveri ku kam pas cdo akt I fsheh hajdutėrinė e rradhės…Pėr tej zgjedhjeve tė lira, jam I vendosur pėr t’Idhėnė shqiptarėve njė system pėrfaqėsues. Se si do ta arrijmė kjo mbetet jo vetėm pjesė e punės sė ekspertėve por edhe e vullnetit politik
Basha flet edhe pėr marrėdhėnien e re me Ilir Metėn e kafen me tė nė Rinas, pėr ambasadorėt Lu e Vlahutin, pėr dy deputetėt qė e kritikuan hapur, Eduard Selami e Majlinda Bregu.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …