BASHA: PARA DREJTESISE MINISTRAT DHE DEPUTETET E KORRUPTUAR

Pas takimit me ambasadorin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Donald Lu, kryetari i Partisė Demokratike ka folur pėr gazetarėt para selisė sė PD. Sipas kreut tė demokratėve, janė tre ēėshtje tė rėndėsishme qė duhen zgjidhur; dekriminalizimi, korrupsioni dhe ekonomia.

Basha deklaroi se do tė vazhdojnė kauzėn e tyre tė dekriminalizimit, dhe siē tha ai do tė kėrkojnė dėnimin dhe vendosjen para drejtėsisė sė ministrave, deputetėve dhe zyrtarėve tė lartė tė akuzuar pėr korrupsion.

I pyetur nga gazetarėt, Basha nuk pėrjashtoi as mundėsiėn e zgjedhjeve tė parakohshme dhe krijimin e njė qeverie teknike, opsione kėto qė janė tryezėn e demokratėve.

“Gjendja ėshtė shumė e rėndė dhe arsyeja e kėsaj krize janė inkriminimi, korrupsioni i pandėshkuar dhe ekonomia, aftėsia e krimit pėr t’iu imponuar vendimmarrjes. Qėndrojmė tė vendosur pėr tė ēuar deri nė fund aksionin pėr dekriminalizimin e politikės, pėr vėnien para drejtėsisė tė ministrave e deputetėve tė korruptuar si parakusht pėr tė rikthyer besimin te demokracia pėr tė pėrgatitur zgjedhje tė verteta demokratike. Pėrfundimi pa vonesė pa kushte i ligjit pėr dekriminalizimin dhe largimin nga Parlamenti, nga Bashkitė dhe administrata i personave me rekorde kriminale”, deklaroi kyetari i PD.

 

Lexoni dhe kete

REFORMA ZGJEDHORE, REAGON PƋRSƋRI ILIR META

NdĆ«rsa publikoi njĆ« shkrim tĆ« BB-sĆ« qĆ« thoshte se nga kriza e COVID ShqipĆ«ria do …