BASHA: PROTESTA JONE PA DHUNE, TE LARGOJME RAMA- METEN

Partia Demokratike mbajti protestėn e radhės kundėr qeverisė. Protestė u zhvillua nė dy kampe, jashtė godinės sė Kuvendit tė Shqipėrisė ku qytetarėt u udhėhoqėn nga njė pjesė e deputetėve tė djathtė dhe lideri i opozitės Lulzim Basha, ndėrsa deputetėt e tjerė tė PD zhvilluan betejėn e tyre nė sallėn e seancave plenare kundėr buxhetit tė vitit 2016.

Lideri i partisė Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se protestat e opozitės janė paqėsore, duke dashur kėshtu t’iu pėrgjigjet ambasadorėve qė gjatė kėtyre ditėve bėnė thirrje kundėr dhunės. Basha theksoi se protestat po bėhen kundėr qeverisė tė cilen ai e quan qeveri tė korrupsionit, mashtrimit, rrėnimit tė vendit, ekonomisė, largimit tė shqiptarėve dhe vrasjes sė shpresės. Basha ka shtuar se, shqiptarėt meritojnė shans tė ri, demokratė e socialistė, dhe se Partia Demokratike do i prijė kėsaj beteje deri nė fitore.

“Kush shikon dy xhama tė thyer, le ta shohin edhe njėherė qė kjo ėshtė opozita jo e dhunės, e t’ju them se ne jemi me ju Policia e Shtetit dhe jo e klikės pėr ata aty.  Ju jeni me ligjin, me shtetin e sė drejtės, me popullin dhe jo me Edi Ramėn. Ndaj i bėj thirrje ēdo protestuesit qė kėtė protestė tė tregojmė qytetarinė tonė pse jemi ndryshe nga ata duke mos prekur asnjė kapele tė policisė tonė”, u shpreh kreu i PD-sė, Lulzim Basha.
Ndėrsa protestuesit ju sulėn me vezė, domate, patate, miell, tymues blu forcave tė policisė qė rrethonin kuvendit, Basha tha se edhe Policia e Shtetit ėshtė me opozitės. Kjo pasi sipas tij, uniformat blu janė tė keqpaguara dhe kanė motivin kryesor pėr tė protestuar.

Lexoni dhe kete

BASHA TAKON KREUN E KONFINDUSTRISƋ

Kreu i PartisĆ« Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar njĆ« takim me kreun e KonfindustrisĆ«, Gjergj …