BASHA: RAMA PO MBULON VJEDHJEN E 338 mln EUROVE

Kreu i PD-sė, Lulzim Basha ka denoncuar ditėn e sotme skandalin qė bėhet me analizat e check-up. Duke sjellė rastin e njė qytetareje, Basha tregon se gjatė kontrolli qė ajo kishte bėrė nė zyrat e check-up duhej tė shtrohej, nė fakt ajo gėzon njė shėndet tė plotė.

“Edi Rama ka hapur njė front mashtrimesh dhe propagande boshe pėr shėndetėsinė, nė pėrpjekje pėr tė mbuluar vjedhjen 338 milionė Euro dhe degradimin e plotė tė spitaleve dhe tė kėtij shėrbimi jetik. Fytyra e vėrtetė e shėndetėsisė sonė ėshtė e kundėrta e dokrrave tė tij. 338 milionė Euro tendera, por a ka shqiptar qė merr sot shėrbim mė tė mirė shėndetėsor? A ka sot mė shumė ilaēe apo ilaēe mė tė mira nė spitale? A ka kushte mė tė mira pėr shtrimin dhe shėrbimin ndaj pacientėve? Mjafton njė analizė e megavjedhjes me check-up pėr tė dėshmuar shėndetėsinė e Edi Ramės. Ku lekėt merren, por analizat nuk bėhen fare ose bėhen sa pėr tė kaluar radhėn.

Si kjo kėtu, ku qytetarja ka dalė me vlerėn e proteinės 25, ēka do tė thotė se gruaja ėshtė nė gjendje tė rėndė dhe nė shtratin e dializės. Ndėrkohė, pėr fat tė mirė, zonja gėzon shėndet tė shkėlqyer, dhe si Dėshmitare e Jehovait ecėn gjithė ditėn nė kėmbė. Apo ky rasti tjetėr ku check-up e nxjerr me diabet por analizat e privatit thonė se pacienti ėshtė nė gjendje tė mirė shėndetėsore.

Tė vetmit pėrfitues nga “reforma nė shėndetėsi“, janė Edi Rama, Ilir Beqa, Vilma, emigranti i Peruxhias me njė punėtor, dhe njė dorė tjetėr oligarkėsh dhe klientėsh qė po fusin nė xhep paratė e shqiptarėve”, shkruan kreu i PD-sė, Lulzim Basha nė profilin e tij nė Facebook.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …