Wednesday , 12 August 2020

BASHA: REFORMA NE DREJTESI, S’KA ALEANCE ME LSI

Lideri i opozitės Lulzim Basha pėrjashtoi ēdo mundėsi pėr njė ribashkim nė aleancė mes Lėvizjes Socialiste pėr Integrim dhe Partisė Demokratike, madje e cilėson mendėis primitive njė skenar tė tillė. Gjatė fjalės sė tij nė mbledhjen e grupit parlamentar tė PD-sė, kryetari i opozitės tha se pavarėsisht se LSI-ja e ka kritikuar draftin e PS-sė pėr reformėn nė drejtėsi, nuk do tė ketė aleancėn me Ilir Metėn, kryetarin e kėsaj force politike. Basha u shpreh gjithashtu se Meta do tė vijojė tė jetė aleat me Ramėn edhe nė zgjedhjet e ardhshme.

“Ēdo forcė politike kundėrshtare qė mbėshtet nė qėndrimet e saj gjithpėrshirjen dhe konsensusin bazuar nė opinionin e Venecias i shėrben zgjidhjes, i shėrben reformės dhe pėrshėndetet prej nesh. Qoftė PS, LSI a ēdo parti tjetėr. Do tė ishte absurde qė ne tė bėnim ndryshe dhe kėtu merr pėrgjigje edhe fushata primitive, sigurisht e instrumentalizuar sigurisht,  rreth tė ashtuquajturit afrim tė PD-sė me LSI, meqenėse kjo e  fundit ka refuzuar, ashtu si dhe ne, draftin e njėanshėm tė Ramės, dhe po kėrkon konsensus dhe pėrfshirjen e opozitės.Ne e pėrshėndesim kėtė qėndrim tė LSI-sė. Do tė donim qė PS tė vinte sa mė shpejt te i njėjti qėndrim  si  rrugėzgjidhja e vetme pėr t’i hapur  rrugė reformės.
Tė punojnė sėbashku pėr reformat e mėdha, tė pėrqafojmė konsensusin, siē bėmė me ligjin e dekriminalzimit- kjo ėshtė njė vlerė e kulturės moderne politike. Por kjo nuk do tė thotė zhdukje e dallimeve politike e aq mė pak pazar. Sa i takon zgjedhjeve Partia Demokratike ėshtė pėrgatitur, po pėrgatitet dhe do tė  tė konkurrojė pėrballė dyshes Rama-Meta  nė aleancėn me tė gjerė  tė mundshme me elektoratin shqiptar, me partitė politike dhe faktorėt e opozitarimit pa pėrjashtim.”
 - tha Basha.

Reforma nė drejtėsi ishte kryefjala e mbledhjes sė grupit parlamentar demokrat kėtė tė hėnė.

“Fjala kyēe qė i pėrmbledh kėto kėrkesa ėshtė njė konsensus si shprehje e bindjes sė brendshme tė palėve pėr tu marrė vesh e pėr tė punuar sė bashku e vulosur nga Rama duan tė kapin e jo reformojnė drejtėsinė, kanė tenduar tė shartojnė vullnetin ndėrkombėtarė me konceptet e vjetra e planet oligarkike qė lidhen me kapjen e drejtėsisė. E dėshmuan nė draftin e parė ku morėn njė mėsim tė mirė. Prapė e dėshmuan me draftin parafabrikat s’pėrfshinė venecian. Ne e dimė qė Rama urren konsensusin, por ne nuk i braktisim vlerat tė cilave i besojmė. Konsensusi zhduk pazaret shbėn shantazhet e viles 30 apo 31. Konsensui sipas Vencias shpėton drejtėsinė.”-tha Basha

Ndėrsa demokratėt janė tė vendosur nė kėrkesėn e tyre pėr zgjedhje tė parakohėshme, kreu i opozitės tha se drejtuesit e departamenteve po i japin formėn pėrfundimtare tė programit qeverisės tė demokratėve.

Lexoni dhe kete

BASHA: TURIZMI, DEGA MƋ E GODITUR NGA PANDEMIA

Kreu i PartisĆ« Demokratike, Lulzim Basha, publikon pamje tĆ« plazheve tĆ« boshatisur, pasi sipas tij, …