Sunday , 28 February 2021

BASHA: SHFUQIZIM I KONCESIONEVE KORRUPTIVE

Naft pa akciz, lehtsi pr marrje licence dhe riparimi i anijeve. Kto jan premtimet e kreut t partis demokratike Lulzim Basha pr peshkatart n t gjith vendin.N kuadr t turnit t bashkbisedimit me qytetart Basha premtoi se q javn e par do t shfuqizoj t gjitha koncesionet korruptive t lagunave.

Lideri i opozits u takua me peshkatart e Shngjinit n Lezh ku dgjoi nga pran shqetsimet e tyre.
Javn e par n pushtet do t shfuqizoj t gjitha koncensionet korruptive t lagunave. Platforma e Partis Demokratike parashikon naft pa akciz pr do peshkatar, lehtsi pr marrje license dhe ulje te tarifave, ndrtimi i nje kantieri pr riparimin e anijeve dhe markatave t peshkut sa m t aksesueshme nga peshkatart. Ju do t jeni ata q do t keni n dor sektorin, ju do t jeni ata q do t prfitoni drejtprdrejt lehtsit n kt sektor, u shpreh Basha.

N fjaln e tyre peshkatart than se e kan t pamundure t zhvillojn peshkim n det por vetm n laguna. Ata pohuan se n peshkimin n Shngjin do t privatizohet nga nj deputet.Nuk flitet me ministrin e Bujqsis asnj fjal pr peshkimin detar sepse peshkimi detar sht privat. Flitet vetm pr laguna sepse ato kan ngel e vetmja pasuri pa u marr edhe ato po i marrin. Ishulli i Shngjinit prgatitet pr tu marr nga nj deputet. Vilunin mendohet ta marr nj mik i kryeministrit, direkt. Pr ato flitet, u shpreh peshkatari.

Kreu i selis blu premtoi se t gjith peshkatart pa prjashtim t majt dhe t djath do t marin naft pa akciz. Basha ka theksuar se Partia Demokratike po sheh mundsin e marrjes s licensave n Shngjin dhe uljen e tarifave pr licensimin.

Nafta pa akciz do t jet n dispozicion t do peshkatari, jo vetm t atyre q shkojn e lyejn rrotn e pushtetit n Tiran. Nuk do t shkoni sa andej e ktej, do t shkoni vetm n nj vend dhe ai vend do t jet ktu n Kapitenerin e Shngjinit dhe nuk keni pr t lviz m shum se sa aksi Shngjin Lezh, nj her. Licenca do t jet me mimin minimal t mundshm. Porti do t jet n dispozicion t peshkimit, prfundoi Basha.

Lexoni dhe kete

VËSHTIRËSITË EKONOMIKE DHE PROBLEMATIKAT E TREGUT

Drejtuesi politik i PD në Qarkun Shkodër, Helidon Bushati, zhvilloi një vizitë në fshatin Kosmaç, …