BASHA: SHFUQIZIM I KONCESIONEVE KORRUPTIVE

Naftė pa akcizė, lehtėsi pėr marrje licence dhe riparimi i anijeve. Kėto janė premtimet e kreut tė partisė demokratike Lulzim Basha pėr peshkatarėt nė tė gjithė vendin. Nė kuadėr tė turnit tė bashkėbisedimit me qytetarėt Basha premtoi se qė javėn e parė do tė shfuqizojė tė gjitha koncesionet korruptive tė lagunave.

Lideri i opozitės u takua me peshkatarėt e Shėngjinit nė Lezhė ku dėgjoi nga pranė shqetėsimet e tyre.
“Javėn e parė nė pushtet do tė shfuqizoj tė gjitha koncensionet korruptive tė lagunave. Platforma e Partisė Demokratike parashikon naftė pa akcizė pėr ēdo peshkatar, lehtėsi pėr marrje license dhe ulje te tarifave, ndėrtimi i nje kantieri pėr riparimin e anijeve dhe markatave tė peshkut sa mė tė aksesueshme nga peshkatarėt. Ju do tė jeni ata qė do tė keni nė dorė sektorin, ju do tė jeni ata qė do tė pėrfitoni drejtpėrdrejtė lehtėsitė nė kėtė sektor”, u shpreh Basha.

Nė fjalėn e tyre peshkatarėt thanė se e kanė tė pamundure tė zhvillojnė peshkim nė det por vetėm nė laguna. Ata pohuan se nė peshkimin nė Shėngjin do tė privatizohet nga njė deputet. “Nuk flitet me ministrinė e Bujqėsisė asnjė fjalė pėr peshkimin detar sepse peshkimi detar ėshtė privat. Flitet vetėm pėr laguna sepse ato kanė ngel e vetmja pasuri pa u marrė edhe ato po i marrin. Ishulli i Shėngjinit pėrgatitet pėr t’u marrė nga njė deputet. Vilunin mendohet ta marrė njė mik i kryeministrit, direkt. Pėr ato flitet”, u shpreh peshkatari.

Kreu i selisė blu premtoi se tė gjithė peshkatarėt pa pėrjashtim tė majtė dhe tė djathė do tė marin naftė pa akcizė. Basha ka theksuar se Partia Demokratike po sheh mundėsinė e marrjes sė licensave nė Shėngjin dhe uljen e tarifave pėr licensimin.

“Nafta pa akcizė do tė jetė nė dispozicion tė ēdo peshkatari, jo vetėm tė atyre qė shkojnė e lyejnė rrotėn e pushtetit nė Tiranė. Nuk do tė shkoni sa andej e kėtej, do tė shkoni vetėm nė njė vend dhe ai vend do tė jetė kėtu nė Kapitenerinė e Shėngjinit dhe nuk keni pėr tė lėviz mė shumė se sa aksi Shėngjin –Lezhė, njė herė. Licenca do tė jetė me ēmimin minimal tė mundshėm. Porti do tė jetė nė dispozicion tė peshkimit”, pėrfundoi Basha.

Lexoni dhe kete

LULZIM BASHA PREZANTON PLANIN EKONOMIK TƋ PD

Kreu i PartisĆ« Demokratike, Lulzim Basha, ka zbuluar planin ekonomik tĆ« PD qĆ« ka pĆ«r …