Saturday , 27 November 2021

BASHA SHKODRANEVE, FTESE PER NE PROTESTEN E 18 SHKURTIT

“Diēka e madhe po ndodh nė Shqipėri, diēka e madhe po ndodh anembanė vendit tonė, njerėzit po refuzojnė  dėshpėrimin, njerėzit po refuzojnė tė keqen, njerėzit kanė vendosur tė bashkohen dhe unė dhe Partia Demokratike do t’i prijmė kėtij bashkimi mė 18 shkurt”, u tha Lulzim Basha tė rinjve sot nė Shkodėr, tė mbledhur nė njė takim qė paralajmėron mbėshtetjen pėr protestėn e madhe tė 18 shkurtit nė Tiranė. “Ndaj, le ta japim edhe nga Shkodra mesazhin qė po dėgjohet nė ēdo cep tė Shqipėrisė. Le t’i themi shqiptarėve se frika ka vdekur kėtu nė Shkodėr, dhe se kurajoja qytetarė do marrė nė dorė fatet e zgjedhjeve tė lira dhe tė ndershme, fatin e Shqipėrisė, fatet e ēdo shqiptari duke nisur nga bashkimi i madh tė shtunėn me datė 18 Shkurt nė Tiranė”, u shpreh Basha mes entuziasmit tė rinisė shkodrane, e mbledhur nė sheshin 2 prilli.

Kryetari i Partisė Demokratike i ka informuar tė rinjtė se ai ka njė projekt qė siguron shanse pėr ta, pėr punėsim e mirėqėnie, qė askush tė mos e braktisė vendin por ta ndėrtojė tė ardhmen kėtu. Projekti i z.Basha ofron stazh tė paguar pėr 10 mijė tė diplomuar nė vit, por gjithashtu do tė ketė mbėshtetje tė vecantė pėr idetė dhe kreativitetin e tyre, qė sjellin mirėqėnie dhe zhvillim. Por qė tė ketė njė qeverisje pėr tė rinjtė, pėr qytetarėt, pėr njerėzit dhe jo pėr njė grusht tė korruptuar qeveritarėsh, duhen mbajtur zgjedhje tė lira e tė ndershme. Zgjedhjet e lira e tė ndershme sigurojnė ndryshimin e madh nė vend.

Basha tha se garancia mė e madhe e ndryshimit tė Shqipėrisė janė tė rinjtė, dhe pikėrisht rinisė i frikėsohet mė shumė kasta e korruptuar dhe kriminale qė ėshtė nė pushtet, qė kėrkon tė ndalojė ndryshimin, duke mos lejuar zgjedhje.

 

Mė poshtė, mesazhi i plotė i Lulzim Bashės sot nė Shkodėr

Erdha pėr kėtė takim me rininė shkodranė, me demokratėt shkodranė, me qytetarinė shkodrane, pėr t’i ftuar ditėn e shtunė nė orėn 12:00, nė bashkimin mė tė madh popullor qė ka njohur Shqipėria nė 27 vite.

Erdha pėr njė takim por po mė prisni me njė manifestim madhėshtor qė tregon se Shkodra si gjithmonė ėshtė gati t’i prijė ndryshimit dhe ndryshimi po vjen. Koha e mashtrimeve po mbaron, koha e batakēinjve po mbaron, koha e kriminelėve po mbaron. Po vjen ora e shkodranit tė ndershėm, po vjen ora e shqiptarit tė ndershėm.

Pėr katėr vite me radhė qytetarėt e Shkodrės dhe mbarė Shqipėrisė janė braktisur, janė harrur, janė vjedhur, shkelur dhe nėpėrkėmbur nė dinjitetin dhe pasurinė e tyre, janė zhgėnjyer nga premtimet pėr 300 mijė vende pune, taksa tė ulėta, ēmime tė ulėta, energji e shėndetėsi falas, qė nuk u bėnė kurrė realitet.

Realiteti ėshtė krejt ndryshe, njė Shkodėr e tėrė, njė Shqipėri e tėrė e zhytur nė depresion ekonomik pėr shkak tė taksave tė larta, ēmimeve tė energjisė dhe karburanteve mė tė lartat nė rajon, e mbi tė gjitha pėr shkak tė njė qeverie arrogante, hajdute dhe bėrė palė me krimin.

Pasi vodhėn dhe zhvatėn pasuritė e Shkodrės dhe mbarė Shqipėrisė, pasi futėn duart e tyre tė gjata dhe tė pista, nė xhepat e ēdo kryefamiljari, nė ēdo vatėr dhe ēdo shtėpi shqiptarėsh, sot kanė frikė tė pėrballen me gjykimin e qytetarėve me votė tė lirė e tė ndershme.

Ndaj kanė bėrė pakt me krimin pėr tė ndaluar tė drejtėn themelore tė demokracisė, zgjedhjet e lira dhe tė ndershme.

Ndaj kanė bėrė pakt me kriminelėt, me banditėt pėr tė vjedhur, zhvatur votėn e shqiptarėve, por le ti themi sot nga Shkodra e tė shtunėn nė Tiranė, qė zgjedhje me banditė nuk do tė ketė, qė banditėt, krimi, tė korruptuarit, nuk do tė marrin dot peng vullnetin e shqiptarėve.

Anembanė Shqipėrisė ku kam qenė kėto ditė, ku kam takuar njerėz, qytetarė, pensionistė, sipėrmarrės e mbi tė gjitha tė rinj dhe tė reja, kam parė dhe dėgjuar me veshėt e mi, kam parė dhe kam prekur, jo vetėm mjerimin, hallet e njerėzve por edhe shpresėn dhe besimin qė po ngrihet si nga hiri.

Diēka e madhe po ndodh nė Shqipėri, diēka e madhe po ndodh anembanė vendit tonė. Njerėzit po refuzojnė  dėshpėrimin, njerėzit po refuzojnė tė keqen. Njerėzit kanė vendosur tė bashkohen dhe unė dhe Partia Demokratike do t’i prijmė kėtij bashkimi mė 18 shkurt.

Me 18 shkurt nis njė lėvizje e madhe popullore, lėvizje e shpresės dhe besimit se Shqipėria dhe Shkodra do tė jenė ndryshe.

Se qeveria qė do tė vijė do tė jetė njė qeveri e njerėzve dhe jo njė grushti pushtetarėsh tė korruptuar dhe tė lidhur me krimin.

Se qeveria qė do tė vijė, taksat e shqiptarėve, taksat e shkodranėve nuk do t’i bėjė rrush e kumbulla, nuk do t’i vjedhė me projekte fasada, por do t’i kthejė nė punėsim dhe investime, do t’i kthejė nė mirėsi pėr ēdo familje shqiptare.

Se nė vitin 2017, nuk mund tė pranojmė e as nuk do tė pranojmė mė mjerim tė standardeve afrikane pėr shqiptarėt.

Se nė qeverisjen qė po vjen nuk do tė ketė asnjė familje pa bukė, pa ujė, pa drita anembanė Shqipėrisė.

Se paratė e taksapaguesve shqiptarė nuk do tė vidhen dhe shpėrdorohen duke i lėnė spitalet pa ilaēe, shkollat pa ngrohje, duke ngarkuar me mbi faturime nė kurrizin e familjeve qė nuk mbajnė dot mė.

Por, me taksa mė tė ulėta, me investime qė ndihmojnė jetėn e qytetarėve, do tė hapim vende pune pėr tė gjithė shqiptarėt e nė veēanti pėr rininė.

Studentėt shkodranė, tė rinjtė shkodranė qė sot kanė vetėm njė rrugė, atė tė largimit nga Shqipėria, nė qeverisjen e ardhshme do tė kenė njė vit stazh tė paguar nga taksat e shqiptarėve qė sot vidhen dhe shpėrdorohen nga njė grusht hajdutėsh.

Dhe kėshtu, do t’i shėrbejmė njė ekonomie qė punėson, njė tė nesėrme tė sigurt pėr ēdo shqiptar, do t’i shėrbejmė paqes sociale.

Nuk do tė ketė mė kryefamiljarė apo tė rinj dhe tė reja qė zgjohen me ankth dhe bien tė flenė me ankth. Shqipėria e tė nesėrmes do tė jetė njė Shqipėri e paqes, e harmonisė, e punės dhe e mirėsisė pėr ēdo shqiptar.

Njerėzit do vlerėsohen sipas punės dhe meritės. Nuk do jetė Shqipėria jonė Shqipėria ku kriminelėt bėjnė para dhe pushtet, bėhen deputetė dhe kryebashkiakė dhe shtypin e zhvasin qytetarėt e pafajshėm.

Shqipėria qė do ndėrtojmė sėbashku, do jetė Shqipėria e drejtėsisė ku ē’do qytetar dhe qytetare, ku ēdo i ri dhe e re, ku ēdo shqiptar do ketė mundėsinė qė nė bazė tė punės dhe kreativitetit tė tij, tė ndėrtojė, tė realizojė, tė sigurojė mirėqenie, tė ndėrtojė tė ardhura tė mjaftueshme pėr tė jetuar me dinjitet, ai, ajo, dhe fėmijėt e tyre. Ndėrsa kriminelėt dhe krimi do pėrballen me forcėn e hekurt tė ligjit. Ju jap fjalėn se bandat dhe qeveritarėt e korruptuar kanė vetėm njė tė ardhme: Pėrballjen me drejtėsinė dhe prapa hekurave tė drejtėsisė.

Ata e dinė se nuk mund ta ndalin kėtė ndryshim. Shpresa e vetme ka qėnė ta zbrazin Shqipėrinė nga ata qė kėrkojnė ndryshim. Nė radhė tė parė nga rinia.

Rinia ėshtė njė rrezik i madh pėr krimin dhe qeveritarėt e korruptuar sepse ka energjinė, idetė dhe idealizmin pėr t’u pėrballur dhe pėr tė fituar.

Nga ky shesh historik ku Shkodra shėnoi historinė e re tė demokracisė shqiptare me rininė shkodrane dua t’i jap mesazhin, ēdo tė riu e tė reje, anembanė Shqipėrisė, se Shqipėria qė po vjen do jetė mbi tė gjitha Shqipėria e ėndrrave tuaja, Shqipėria e rinisė shqiptare.

Tė gjithė bashkė, do bėjmė tė mundur qė ėndrrat tuaja tė mos nėpėrkėmben mė. Qė ju mos tė harroheni e mos tė braktiseni mė kurrė.

Kurrė mė nuk do harrohet dhe braktiset Shkodra. Kurrė mė nuk do nėpėrkėmbet e nuk do poshtėrohet Shkodra.

Por qė tė ndodhė kjo ne duhet tė garantojmė tė gjithė sėbashku me forcėn e bashkimit popullor, zgjedhje tė lira e tė ndershme.

Zgjedhjet e lira e tė ndershme janė fundi i qeverisė sė korruptuar, janė fundi i bandave. Mė 18 Shkurt, tė Shtunėn nė orėn 12, Shkodra dhe Vlora, Korēa dhe Durrėsi, Gjirokastra dhe Elbasani, Fieri, Lushnja, Kavaja dhe gjithė Shqipėria bashkohet nė Tiranė, pėr zgjedhje tė lira dhe tė ndershme. Pėr tė diktuar me fuqinė e bashkimit njė qeveri tė qytetarėve dhe njė ndryshim pėr jetėn e ē’do shqiptari. Njė ndryshim pozitiv pėr jetėn e ē’do shqiptari.

Kjo qė po nisim nuk ėshtė thjesht rruga drejt rrotacionit politik. Kjo ėshtė njė lėvizje popullore qė njėherė e pėrgjithmonė do diktojė politikėn nė shėrbim tė njerėzve, politikėn nė shėrbim tė qytetarėve.

Ndaj, le ta japim edhe nga Shkodra mesazhin qė po dėgjohet nė ē’do cep tė Shqipėrisė. Le t’i themi shqiptarėve se frika ka vdekur kėtu nė Shkodėr, dhe se kurajoja qytetare do marrė nė dorė fatet e zgjedhjeve tė lira dhe tė ndershme, fatin e Shqipėrisė, fatet e ēdo shqiptari duke nisur nga bashkimi i madh tė shtunėn me datė 18 Shkurt nė Tiranė.

A do t’i prini ju? Atėherė edhe unė do i prij bashkė me ju deri nė fitore.

Lexoni dhe kete

BERISHA: 11 DHJETORI DO TƋ JETƋ FILLIMI I REVOLUCIONIT PAQƋSOR

PavarĆ«sisht vendimit tĆ« BashĆ«s pĆ«r mbledhjen e Kuvendit mĆ« 18 dhjetor, Sali Berisha ka theksuar …