Monday , 26 October 2020

BASHA TAKIM ME BANORET E RRESHENIT

Kryetari i Partisė Demokratike Lulzim Basha zhvilloi njė bashkėbisedim me tregtarė dhe banorė tė Rrėshenit. Zoti Basha u njoh me shqetėsimet e tyre qė nga largimet abuzive nga puna, taksat e larta, rėnia e fuqisė blerėse etj. Njė nga shqetėsimet masive ishte energjia elektrike, ēmimi i sė cilės jo vetėm ėshtė rritur por kėrkohen detyrime tė cilat janė paguar njėherė.

 

Ish-mėsues: Unė jam i larguar i penalizuar vetėm se kam denoncuar zyrėn arsimore nė Mirditė pėr aferat qė kanė bė.

 

Basha: Ēfarė denoncove?

 

Ish-mėsues: Sot marrin mėsues qė japin Gjuhė-Letėrsi  pa arsim pėrkatės, jashtė profilit. Mėsuesit qė japin sot mėsim abuzojnė me fėmijėt me aftėsi tė kufizuara, qė nuk ka qoftė edhe njė dokument, nuk ekziston kund. Fėmijėt e fshatit Peshqesh bėjnė 14 km nė kėmbė pėr tė shku nė Reps. Shkolla ėshtė mbyllė nė Shpal vetėm e vetėm pėr tė mbajt njė shkollė tjetėr nė kėmbė edhe atyne fėmijėve iu thuhet rrinė edhe ke shpija ju se dėftesat dua ua japim, ju thonė.

 

Banorė: Pėr dritat i kam pague, i kam tė vulosmė, i kam tė firmosme. Thotė hajde paguaj prapė. Unė nuk i paguaj mė, veē kur tė mė venė hekurat.

 

Tregtarė: Ne na kanė pėrdor pėr vota, tani na mbyllin edhe numrin e telefonit.

 

Tregtarė: Njė familje sikur jam unė me pesė vetė, isha debitor 200 mijė lekė tė vjetra. Fėmijėt e mi as nė kohėn e komunizmit 50-vjet nuk kanė nejt nė terr. Kanė shku me qira 20 ditė deri kur ia kam arrit qė t’i marr borxh qė tė laj 200 mijė lekėshin.

Tregtarė: Kam qenė shitės mishi kam kalu roje mishi.

Banorė: Unė jam socialistė njė herė, po ta kallėzoj. Jetoj vetė i pesti ke shpija me 65 mijė lekė tė vjetra. Mė kuptoni drejt,  ēa do tė bėhet me kėtė popull. Thash po jetoj unė familjarisht por  janė shumė familje kėshtu qė po jetojnė, se kėshtu ėshtė nėse doni me fol drejt.

Basha: Ja si i kanė ndėrtuar dy Shqipėri. Njė Shqipėri tė vuajtjes, tė mjerimit, tė padrejtėsisė, tė arbitraritetit e tė gjobave pėr shumicėn dėrrmuese tė shqiptarėve, pa dallim demokrat dhe socialistė. Dhe njė Shqipėri tė oligarkėve si Koēo Kokėdhima qė del para gjykatės dhe thotė :“Po pse po mė dėnoni pėr vetėm 2 milionė lekė”. Po sigurisht se ėshtė mėsuar Koēo 2 milionė kėtu, 20 milionė atje,  200 milionė kėtu, Albpetrolin atje, Armon kėtu, sarajet atje dhe i duket ēudi qė ligji mund ta kapė  edhe pėr 2 milionė, ndėrkohė qė shqiptarėt janė dergjur burgjeve edhe pėr 3 mijė lekė tė reja.

Nė bashkėbisedim me tė rinjtė dhe banorė tė Rreshenit, papunėsia ka qenė kryefjalė e shqetėsimit tė tyre.  Zoti Basha ka theksuar se punėsimi i shqiptarėve do tė jetė prioriteti numėr njė i tij si kryeministėr i ardhshėm. Dhe pėr kėtė Partia Demokratike, tha zoti Basha ka platformėn e saj qė nis me uljen e taksave, siguri juridike pėr investitorėt dhe kthimin nė ekonomi tė 1 miliard eurove, qė sot pėrfundojnė nė xhepat e qeveritarėve. Falja e kamatėvonesave dhe energji falas deri nė 200 kė nė muaj pėr familjet nė ndihmė ekonomike ėshtė njė tjetėr hap i parashikuar nė programin e Partisė Demokratike.

Basha: Po si mund tė rritet ekonomia kur kapitali, investitorėt kanė frikė tė investojnė?! Sepse po tė hapin njė investim i pari do tu vijė taksidari, i dyti do tė vijė zyrtari i korruptuar qė do tė kėrkojė pjesėn e vet pėr njė licencė, pėr njė leje, i treti do tė vijė krimineli me mbėshtetje qeveritare qė do tė kėrkojė gjobėn me pistoletė nė kokėn e biznesmenit. Detyra numėr njė e qeverisjes sė ardhshme tė  demokratėve do tė jetė punėsimi i rinisė shqiptare dhe pėr kėtė ne do tė bėjmė gjithēka. Kemi propozuar dhe do tė ekzekutojmė qė javėn tonė tė parė faljen e kamatėvonesave dhe borxheve tė energjisė elektrike tė pakonfirmuara por pėrmes sistemit aforfe. Dhe do tė vendosim pėr tė gjithė familjet nė nevojė ekonomike sasinė prej 200 kė nė muaj falas, tė paguar drejtpėrdrejtė nga buxheti i shtetit dhe tė njėjtėn gjė edhe pėr faturėn e ujit.

 

Lexoni dhe kete

ā€œBRENDA MANDATIT TƋ ARDHSHƋM, SHQIPƋRIA DUHET TƋ JETƋ ANƋTARE E BEā€

Brenda mandatit tĆ« ardhshĆ«m, ShqipĆ«ria duhet tĆ« jetĆ« anĆ«tare e BE-sĆ«. Ky Ć«shtĆ« premtimi i …