Monday , 17 January 2022

Basha takon qytetaret: Te clirohemi nga tortura qeveritare!

Pėr qytetarėt e Shkodrės vizita e kreut demokrat Lulzim Basha ėshtė parė si njė mundėsi pėr t’i shprehur shqetėsimet e hallet e pėrditshme me tė cilat pėrballen…dhe ankesat kryesore kanė qenė ato kundėr qeverisė! Kryetari i Partisė Demokratike Lulzim Basha u ndal nė metropolin verior ku zhvilloi bashkėbisdim me qytetarėt pėr situatėn ekonomike nė vend.

Banorėt i shprehėn kryedemokratit shqetėsimin e tyre pėr nivelin e lartė tė papunėsisė, ndėrsa tė rinjtė shohin si tė vetmen shpresė largimin nga Shqipėria. Ata thonė se biznesi ėshtė gati tė shpallė falimentimin pėr shkak tė taksave e gjobave.

Pjesė nga bashkėbisedimi i liderit tė opozitės me banorėt e Shkodrės.
“Pėrnatė e lusim Zotin, ishalla s’njehim nė nade ēfarė hallesh e stresesh kena. Pa drita, pa dreq, pa bukė, veē vijnė e kėrkojnė lek, lek, lek, lek, lek. Ku me i marrė?!”, tha njė qytetar.
“Ēdo i ri tė vetmen shpresė qė ka ėshtė me ikė jashtė”, u shpreh njė i ri.
“E mbyti kėtė popull. Taksat po i shton dyfish, te tana ēa ėshtė t’u ba”, protestoi njė tjetėr.
“Po si populli nuk ēohet nė kamė, se nuk ka ba kush ēa po ban ky. Kėtu nuk shifet kurrfarė perspektive pėr mirė”, tha njė shkodran.


“Ai po na ēmend, po na ban me zemėr, me tension, tuj prish tana shpiat e Shkodrės e te tan Shqipnisė. Ai veē tuj ba qef pėr vete e tan ai grupi i vet”, u shpreh i revoltuar njė tjetėr.
“Nuk e mbajmė mend ma keq se kėtė vit. Ky popull  ash duke shku poshtė e ma poshtė pėrditė”, tregoi njė shkodran tjetėr.
“Mė dridhet trupi, mė beson se s’kam me ēka me e marrė njė kg vaj”, tha njė tjetėr.

“Tashi ky don me na ēu edhe dritat, edhe taksat e dyqanit, edhe taksat e makinave, e don me na ēu gjithēka. Ky vetėm kur tė dojnė tė na varin…..  Duhet me u ēu tan populli e kėtij duhet me ia ba sikur ia kane ba nė ’91”, tha i revoltuar njė shkodran tjetėr.

“Shqipėria mezi pret ēlirimin nga kjo torturė qeveritare”, apeloi njė qytetar.

Nė zonat rurale banorėt shprehen se nuk kanė marrė asnjė subvencion, ndonėse iu ėshtė premtuar shumė nė fushatė. Disa prej tyre thonė se u kanė ndėrprerė dhe shkollėn fėmijėve pasi nuk kanė asnjė mundėsi financiare pėr t’i ēuar nė shkollė.

“Kėrkon drita, kėrkon taksa, kėrkon ujė, kėrkon tana po ai a ka ndonjė detyrim ndaj nesh?!”, tha njė qytetar qė priti Bashėn.

“195 mijė merr gruaja,”- shprehet njė qytetar. Basha: “Sa vetė jetoni me atė rrogė? Qytetari:”6 vetė, kam hekė fėmijėt prej shkolle krejt, s’di ēa me tė thanė ma.”

“Unė jetoj me tė zezėn teme, jetoj me kurrisėn”, tha njė tjetėr.

“Sot tė jesh i bindur se 30% e kėsaj popullsie po bahen gati me marrė azil nė Gjermani, nė Francė e kudo”, tregoi njė qytetar.

“Unė jam vetė i 6-tė pa punė, pa asigja nė botė. Ēa me ba?! Me u ēu nė protestė e me i lujt pipat dhe me i ba ēa tė mundena”, apeloi njė qytetar tjetėr nė kėtė zonė.

Lexoni dhe kete

KOMISIONI I RITHEMELIMIT TƋ PD VIJON AKUZAT NDAJ BASHƋS

Komisioni i Rithemelimit tĆ« PD me nĆ« krye Flamur NokĆ«n ka shkuar kĆ«tĆ« tĆ« mĆ«rkurĆ« …