BASHA: TE ENJTEN VOTOJME LIGJIN PER SPAK!

Kryetari i opozitės Lulzim Basha njoftoi se te Enjten nė Kuvend, PD do tė votojė ligjin pėr strukturėn e posaēme antikorrupsion, SPAK. Basha paralajmėroi se “nesėr ligji kalon me votat tona. Rama, Ilir Beqaj, Arben Ahmetaj dhe shpura e tė korruptuarve nuk do tė ketė nesėr ditėn mė tė mirė tė jetės sė tyre, pasi nėse votohet ligji nesėr, ky do tė jetė makthi i tyre.”

“Ligji i SPAK, – tha ai, –  i zgjidh duart atyre punonjėve me integritet qė tė vazhdojnė hetimet pėr ata zyrtarė qė zhdukin paratė e subvencionev…Nesėr ata do tė kenė njė lajm tė mirė, sepse SPAK do tė jetė njė alet i fuqishėm pėr PD-nė sot nė opozitė dhe nesėr nė qeverisje, pėr ta nxjerrė vendin nga krizat. Edhe javėt e fundit, Tahiri dhe Rama bėnė gjithēka qė kėsaj strukture tė veēantė t’i vendosnin mbi kokė figura politike qė sot zaptojnė zyrat e shtetit, siē janė tė dėrguarit e Ramės nė Drejtorinė e Pastrimit tė Parave apo atė tė dokumentacionit tė klasifikuar, por nė fakt, pas kėmbėguljes tonė tė gjitha kėto kanė rėnė dhe ligji nesėr ėshtė nė parametrat e kėrkuar. Me ligjet e tjera, mazhoranca e ka pėrcaktuar sesi do tė veprojė. Duke shkelur zotimin me PD, qėndrimi do tė jetė njėsoj si pėr Vetingun; ne do tė ngulmojmė pėr prevalizimin e ligjit tė rėnė nė konsensus nė 22 korrik dhe jo ato paēavuret qė duan tė kthejnė zyrtarėt e korruptuar. Asgjė nuk mund tė shėrbejė si alibi pėr Edi Ramėn apo tė detyrojė PD-nė tė japė votėn pėr Edi Ramėn. Ne Vetingun e kemi ēuar nė Kushtetutė dhe presim njė vendim tė drejtė.

I pyetur pėr deklaratėn e ambasadorit tė SHBA, qė PD-ja tė mos e ankimojė Vetingun, Basha: “Kjo deklaratė ėshtė lexuar gabim, shiheni, por gjithsesi nuk ka ambasador tė mė tregojė si tė kryej detyrėn time kushtetuese dhe si qytetar. Ambasadorėt kanė punėn e tyre, unė kam punėn time me ndėrgjegjė tė plotė,” nėnvizoi kreu i opozitės.

Lexoni dhe kete

MEDIU: NƋ ZGJEDHJET E 25 PRILLIT, QYTETARƋT TƋ SHOHIN INTERESAT E TYRE

Kreu i PR, Fatmir Mediu, zhvilloi disa takime me banorĆ« tĆ« zonĆ«s sĆ« Levanit tĆ« …