BASHKIA PUKE ULE TAKSAT PER BIZNESIN!

Bashkia e Pukės ka vendosur qė tė ulė taksat dhe tarifat vendore pėr tė gjithė ata investitorė, vendas ose tė huaj, qė investon nė kėtė bashki duke punėsuar punėkėrkues tė papunė. Kryetari i kėsaj bashkie i ka kėrkuar Kėshillit Bashkiak qė ta mbėshtesė nė kėtė iniciativė, e cila sipas tij synon qė tė thithė sa mė shumė investitorė vendas e tė huaj, me qėllim qė tė hapen vende tė reja pune e nė kėtė mėnyrė tė ndikohet nė uljen e nivelit tė varfėrisė nė zonen e varfėr veriore. Madje, bashkia, sipas Gjonajt, do tė zerojė taksat pėr kompani tė cilat punėsojnė mė shumė se 50 persona, ndėrkohė qė ulje nė masėn 30% do tė ketė pėr bizneset e vogla.

“Ne jemi tė bindur se kjo nuk do tė ndihmoj financat e rėnduara qė aktualisht ka bashkia qė unė drejtoj, por duke ulur me 30% taksen e biznesit tė vogėl I cili po kalon pėriudh tė vėshtirė, dhe duke zeruar taksat pėr ata kompani vendase dhe tė huaja qė punėsojnė mbi 50 punonjės ne do tė ndihmojmė qytetarėt qė nuk kanė njė mundėsi punėsimi” u shpreh Gjonaj teksa publikisht ftoj biznese vendase dhe tė huaja qė tė pėrqėndrojnė aktivitetin e tyre nė kėtė zone ku do tė gjejnė njė klimė ndryshe nga cdo qytet tjetėr I Shqipėrisė pėr tė investuar tė qetė.

Sektori minerar dhe ai i turizmit mbeten dy nga sektorėt ku resurset janė shumė mė tė mėdha e ku investitorė tė ndryshėm mund tė shfrytėzojnė kėto resurse, ndėrkohė qė mbėshtetja e bashkisė do i lehtėsojė nė barrėn fiskale. Numri i personave tė papunė nė rrethin e Pukės ėshtė shumė i lartė, ndėrkohė qė mundėsitė e punėsimit tė tyre janė minimale. Bashkia e re synon qė krahas turizmit malor, Puka tė konsiderohet si njė zonė mjaft atraktive pėr pėrqėndrimin e biznesit edhe pėr fasonėt, qendra tė pėrpunlimit tė frutave e bimėve medicinale dhe aromatike.

Lexoni dhe kete

MBI 500 LINDJE NƋ MATERNITETIN E SHKODRƋS NƋ PERIUDHƋN E PANDEMISƋ

QĆ« nga data 9 mars, kur Ć«shtĆ« shĆ«nuar rasti i parĆ« me Covid-19 nĆ« vend, …