Tuesday , 19 November 2019

BASHKIA PUKE ULE TAKSAT PER BIZNESIN!

Bashkia e Puks ka vendosur q t ul taksat dhe tarifat vendore pr t gjith ata investitor, vendas ose t huaj, q investon n kt bashki duke punsuar punkrkues t papun. Kryetari i ksaj bashkie i ka krkuar Kshillit Bashkiak q ta mbshtes n kt iniciativ, e cila sipas tij synon q t thith sa m shum investitor vendas e t huaj, me qllim q t hapen vende t reja pune e n kt mnyr t ndikohet n uljen e nivelit t varfris n zonen e varfr veriore. Madje, bashkia, sipas Gjonajt, do t zeroj taksat pr kompani t cilat punsojn m shum se 50 persona, ndrkoh q ulje n masn 30% do t ket pr bizneset e vogla.

Ne jemi t bindur se kjo nuk do t ndihmoj financat e rnduara q aktualisht ka bashkia q un drejtoj, por duke ulur me 30% taksen e biznesit t vogl I cili po kalon priudh t vshtir, dhe duke zeruar taksat pr ata kompani vendase dhe t huaja q punsojn mbi 50 punonjs ne do t ndihmojm qytetart q nuk kan nj mundsi punsimi u shpreh Gjonaj teksa publikisht ftoj biznese vendase dhe t huaja q t prqndrojn aktivitetin e tyre n kt zone ku do t gjejn nj klim ndryshe nga cdo qytet tjetr I Shqipris pr t investuar t qet.

Sektori minerar dhe ai i turizmit mbeten dy nga sektort ku resurset jan shum m t mdha e ku investitor t ndryshm mund t shfrytzojn kto resurse, ndrkoh q mbshtetja e bashkis do i lehtsoj n barrn fiskale. Numri i personave t papun n rrethin e Puks sht shum i lart, ndrkoh q mundsit e punsimit t tyre jan minimale. Bashkia e re synon q krahas turizmit malor, Puka t konsiderohet si nj zon mjaft atraktive pr prqndrimin e biznesit edhe pr fasont, qendra t prpunlimit t frutave e bimve medicinale dhe aromatike.

Lexoni dhe kete

KARTA E STUDENTIT, REAGON ZV/REKTORI I SHKODRES

Zëvëndës rektori i Universitetit “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës Gëzim Dibra ka dale në një konferencë …