Friday , 23 October 2020

BASKETBOLL, FASLIJA ZGJEDH TEUTĖN PARA VLLAZNISĖ

Vllaznia nė basketboll pėr meshkuj, ashtu siē pritej, ka dėshtuar nė synimin e saj pėr tė fituar Kupėn e Shqipėrisė. Ajo nuk ka arritur dot tė dalė as nė finale pasi ėshtė eliminuar nė gjysmėfinale nga Tirana. Nė fund tė ndeshjes, bardheblutė kanė fituar me rezultatin 85 me 69 por duhet thėnė se basketbollistėt shkodranė kanė bėrė njė ndeshje shumė tė mirė. Vllaznia nė kėtė takim ka patur njė pėrbėrje shumė tė reduktuar dhe vetėm me 6 sportistė, ka qenė e vėshtirė tė pėrballoje njė skuadėr si Tirana qė ka njė numėr tė madh lojtarėsh nė organikė.

Ajo qė tė bėn pėrshtypje tek ekipi shkodran ėshtė se pėrveē mungesave tė justifikuara tė Arrės dhe Shabanit, nė kėtė takim i ka munguar nė mėnyrė tė papritur edhe lojtari- qendėr Herion Faslija. Shtatėlarti shkodran nė mėnyrė disi tė ēuditshme, brenda pak ditėsh ka braktisur ekipin e qytetit tė lindjes dhe ka zgjedhur tė luajė me Teutėn e Durrėsit. Madje, ai ėshtė aktivizuar qė nė ndeshjet e kupės. Njė rregull ky i ēuditshėm i Federatės Shqiptare tė Basketbollist pasi njė basketbollist erret me njė skuadėr dhe zgjohet me njė skuadėr tjetėr. Gjithsesi kėto janė rregullat dhe kjo ėshtė zgjedhja qė Faslija ka bėrė zgjedhjen e tij, natyrisht i joshur nga njė ofertė mė e mirė financiare qė i kanė bėrė durrsakėt.

Largimi i kėtij sportisti, sigurisht qė shton problemet pėr Vllazninė sepse ėshtė reduktuar ndjeshėm numri i lojtarėve cilėsorė nė dispozicion tė stafit teknik, megjithatė sytė janė tashmė tė pėrqendruar nga janari, atėherė kur priten lėvizje nė merkaton e kuqebluve, siē dhe ėshtė premtuar. Kuqeblutė nuk kanė ndėr mend tė heqin dorė kollaj nga pretendimi i tyre pėr tė fituar titullin e katėrt kampion rradhazi dhe ndonėse nuk do ta kenė tė lehtė pėrballė njė Tirane shumė tė fortė, ata sėrish do tė tentojnė deri nė fund.

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA FEMRA MƋSON TƋ ENJTƋN KUNDƋRSHTARIN E “CHAMPIONS”

Kampionia e ShqipĆ«risĆ« nĆ« futboll pĆ«r femra, Vllaznia e ShkodrĆ«s, do tĆ« mĆ«sojĆ« mesditĆ«n e …