Thursday , 3 December 2020

BASKETBOLL: VLLAZNIA FITON LEHTĖSISHT NĖ KAMĖZ, 100-58

Vllaznia nė basketboll pėr meshkuj ka kaluar njė tjetėr pengesė tė vėshtirė nė kampionat. Pasditen e sė premtes ajo ka fituar njė fushė tė vėshtirė si ajo e Kamzės, madje njė fitore me shifra tė thella, 100 me 58. Basketbollistėt shkodranė gjithnjė nė kėtė fushė kanė patur pengesa dhe shpesh kanė dalė tė mundur prej saj por kėtė herė ka qenė ndryshe. Ata e kanė nisur ndeshjen mjaft mirė dhe qė nė 10 minutat e para duket qartė se do ta dominonin ndeshjen.

Ato janė fituar me shifrat 26 me 9 ndėrkohė qė epėrsia ka ardhur duke u rritur edhe nė 10 minutat e dyta, tė fituar sėrish nga Vllaznia nė shifrat 26 me 14 dhe kėsisoj dy ekipet shkojnė nė pushimin e ndeshjes me njė diferencė prej 29 pikėsh nė favor tė kuqebluve. Nė periodėn e tretė ndėrkohė do tė kishte njėfarė rivaliteti dhe ajo mbyllet 22 me 20 pėr miqtė nga Shkodra ndėrkohė qė nė periodėn e fundit, ata do ta shtojnė edhe mė shumė epėrsinė duke e fituar 26 me 15 dhe kėsisoj i gjithė takimi do tė mbyllej me shifrat e thella 100 me 58.

Pikėshėnuesi mė i mirė nė kėtė ndeshje ka qenė amerikani Palmer i Vllaznisė i cili arriti tė shėnojė 21 pikė. Njė lojtar i cili pritet tė ingranohet gjithnjė e mė shumė me lojėn e kėsaj skuadre nė mėnyrė qė t’i shėrbejė nė ndeshjet e ardhshme. Fitorja ndaj Kamza Basket, ka shėnuar edhe debutimin zyrtar nė stolin e Vllaznisė tė trajnerit kroat Jeronimo Sarin. Nga ana tjetėr, me kėtė fitore, kuqeblutė ofrohen gjithnjė e mė shumė me vendin e dytė nė renditje, qė ėshtė edhe objektivi i tyre aktual pėrpara nisjes sė plej- ofit. Megjithatė pėr ta, tashmė nis seria e takimeve direkte me rivalėt e tyre kryesorė. Fundjavėn qė vjen nė Shkodėr Vllaznia do tė presė ekipin e Teutės ndėrsa njė javė mė vonė, do tė presė po nė “Qazim Dervishi” kryesuesit e Tiranės dhe natyrisht qė ndaj tyre do tė kėrkohet patjetėr fitorja.

Lexoni dhe kete

VLLAZNIA U19 FITON 5 – 0 “DERBIN” ME KF SHKODRA

Vllaznia U19 vijon tĆ« fitojĆ« nĆ« kampionat dhe tĆ« kryesojĆ« me meritĆ« renditjen edhe pas …