Saturday , 17 March 2018

BASKETBOLL, VLLAZNIA HUMB NË SHTESË NDAJ TEUTËS

E kishte menduar shumë të vështirë përballjen me Teutën por në fakt, Vllaznia e ka patur në dorë fitoren ndaj saj. Bëhet fjalë për takimin e rradhës të kampionatit kombëtar të basketbollit për meshkuj, e luajtur pasditen e së mërkurës në “Qazim Dervishi”. Ndonëse kuqeblutë kanë qenë deri në 20 pikë avantazh në dy periodat e para, ata janë mundur në fund me rezultatin 76-84. Në fakt, është dashur koha shtesë për të përcaktuar fituesin e këtij takimi. Kjo ngaqë koha e rregullt ka përfunduar në barazim 70-70.

Shkodranët e nisën mjaft mirë ndeshjen dhe e dominuan atë në dy periodat e para duke krijuar bindjen se do të fitonin ndonëse përballë kishin një kundërshtar shumë të fortë si Teuta. Kjo e fundit kishte në rradhët e saj tre basketbollistë të huaj, dy amerikanë dhe një malazezë. Ky i fundit u bë protagonisti kryesor për përmbysjen e shifrave duke i dhënë fitoren skuadrës së tij në shtesë. Për njërin nga basketbollistët e Vllaznisë Herion Faslinë, problemi kryesor ishte mosmenaxhimi siç duhet i avantazhit të krijuar.

Kjo humbje e Vllaznisë e vë disi në diskutim zënien e vendit të katërt në tabelën e renditjes, vend ky që do ta çontë atë në play-off megjithatë ka ende ndeshje për t’u luajtur deri në fund të fazës së dytë të kampionatit.

Lexoni dhe kete

BOKS, KOMBËTARJA E MAQEDONISË STËRVITET NË SHKODËR

Përveç kombëtares shqiptare të boksit, prej disa ditësh është duke u stërvitur në Shkodër edhe …